176 eens zien, dat een uiteindelijke oplossing van het vraagstuk van de bedrijfsgrootte slechts kan worden gevonden in een drastische vergroting van de arbeidsafvloeiing uit de landbouw. Betrekken we het voorgaande op de landinrichting, dan blijkt steeds weer, dat arbeidsbesparende investeringen pas volledig tot hun recht komen, indien deze gepaard gaan met bedrijf s- vergroting. Anderzijds moet worden vastgesteld, dat bedrijfs- vergroting zonder verbetering van de infra-structuur stuit op allerlei technische en economische moeilijkheden. Er is duidelijk sprake van een koppeling, die pleit voor een simultane aanpak. Het tekortschieten van de pogingen tot bedrijfsvergroting heeft tot nu toe het accent doen liggen op de verbetering van de infra structuur, waarbij overigens als argument kan dienen, dat we bij 'niets doen' steeds verder achterop zouden geraken. De logische gevolgtrekking uit dit alles voor de huidige plannen is een eis tot soberheid met kapitaalintensieve werken zoals wegaanleg en boerderij bouw, een en ander met het oog op de economische veroudering van het nu te realiseren systeem. Het is in dit verband verheugend, dat de inrichtings- en toe delingsplannen steeds meer worden getoetst op de mogelijkheden van toekomstige bedrijfsvergroting en van nieuwe bedrijfssystemen. Daarnaast zullen ook de ontwikkelingen buiten de landbouw nauwkeurig moeten worden gevolgd. Reeds eerder hebben we gezien, dat bij de inrichting van het platteland steeds meer andere invloeden zich doen gelden. Als gevolg hiervan is er een groeiende behoefte aan een snelle, goede en zo mogelijk kwantitatieve informa tie omtrent al deze aspecten. Kwalitatieve aanduidingen als 'goed', 'slecht', 'van betekenis' of 'waardevol' zijn op zich interessante aanwijzingen, doch ook niet meer dan dat. Voor een juiste afweging van belangen schieten ze ten enen male tekort. Een aanvulling met kwantitatieve gegevens zullen een goede synthese, wil die meer omvatten dan een optelsom van alle deelplannen, kunnen bevorderen (22). Gezien tegen deze achtergrond verdienen de ontwikkelingen, mogelijk gemaakt door de computer-technologie, onze aandacht. De in opkomst zijnde 'data banks', geprogrammeerde systemen van gegevens, die in staat zijn voor een bepaald gebied alle ge wenste informatie snel te verschaffen, zullen in de toekomst ongetwijfeld meer worden gebruikt. Het enkele jaren geleden ontwikkelde systeem van cultuurtechnische inventarisatie, waarmee inmiddels 250 000 ha beschreven en een evenzo grote oppervlakte in bewerking is, kan voor de cultuurtechniek als een eerste stad in deze richting worden beschouwd. Informatie-systemen van andere gegevens zullen zonder twijfel volgen. Zo wordt onder andere aan de automatisering van boekhoudgegevens van land bouwbedrijven gewerkt, hetgeen economische berekeningen zal bevorderen. De elektronische verwerking van massale hoeveelheden gegevens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 14