177 biedt naast een beter inzicht mogelijkheden tot een ver snelling in de toepassing van nieuwe onderzoeksmethoden. Dit heeft reeds geleid tot het opstellen van bedrijfsverkavelings- modellen en het aan de hand daarvan uitvoeren van economische calculaties en prognoses van de te verwachten bedrijfsgrootte- ontwikkeling. In de toekomst zal een en ander mogelijk resulteren in de automatisering van landinrichtingsplannen, waartoe thans de eerste pogingen worden ondernomen. Om aan het eind van mijn betoog antwoord te geven op de vraag wat nu cultuurtechniek is, moge uit het voorgaande duidelijk zijn geworden, dat deze van een eenvoudige indeling van ontgonnen gronden, via een aaneensmeden van verspreid grondbezit in de praktijk is uitgegroeid tot het scheppen van een geheel nieuw land. Daarin moeten agrarische, landschappelijke, natuurwetenschap pelijke, cultuurhistorische en recreatieve waarden met steeds wisselende accenten een plaats vinden. In feite komt dit neer op het toevoegen van steeds weer andere dimensies aan datgene, wat we in de wandel cultuurtechniek plegen te noemen. De versnelde beweging, waarin allerlei maatschappelijke en economische activi teiten zich bevinden, stelt aan deze taak steeds hogere eisen. Het is aan het wetenschappelijk onderzoek daarvoor de bouwstenen aan te dragen. Zeer geachte toehoorders, Bij het aanvaarden van mijn ambt betuig ik mijn eerbiedige dank aan Hare Majesteit de Koningin voor mijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan deze Technische Hogeschool. Mijne heren Curatoren, Gaarne betuig ik mijn erkentelijkheid voor het feit, dat U mij voor deze functie hebt willen voordragen. Met de continuering van de leerstoel in de bodemkunde en de cultuurtechniek blijft een verbinding tussen Delft en Wageningen gehandhaafd, die geheel aansluit bij de gedachten omtrent interuniversitaire op leidingen. Ik hoop aan het door U in mij gestelde vertrouwen te kunnen voldoen. Mijne heren Hoogleraren van de Afdeling der Weg- en Waterbouw kunde, De collegiale wijze waarop U mij bent tegemoet getreden, heeft mij bijzonder getroffen. Mijn streven zal er op gericht zijn de reeds bestaande contacten tussen civieltechniek en cultuur techniek te bevorderen. Mijne heren Leden van de Onderafdeling der Geodesie, In de praktijk heb ik gedurende een aantal jaren de gunstige resultaten van samenwerking tussen geodeten en cultuurtechnici

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 15