i8o Ir. J. C. DE MUNCK, Tijd en afstand in de Landmeetkunde Mijne Heren CuratorenMijnheer de Rector Magnificus, Dames en Heren Hoogleraren, Lectoren, Leden van de Wetenschap-pelijke, Technische en Administratieve sector, Mijne Dames en Heren Studenten, en voorts Gij allen van huiten de technische hogeschool die hier hebt willen komen, Zeer gewaardeerde toehoorders, Wellicht heeft U zich vanmiddag twee dingen afgevraagd: „Sta ik niet op zo'n grote afstand van dit vakgebied, dat ik mijn tijd beter kan gebruiken en „Hoeveel tijd zou het mij kosten om de afstand naar zaal D af te leggen In deze beide vragen komen de begrippen tijd en afstand voor in onderling verband. In veel gevallen zijn deze twee begrippen zeer verwant met elkaar, zo zeer zelfs dat tijd en afstand soms identiek zijn. Deze bewering zal direct duidelijk zijn bij uitdrukkingen als „drie uren gaans" of „vijf dagreizen", waarbij klaarblijkelijk afstanden uitgedrukt worden in eenheden van tijd. Het moet gezegd worden dat de uitdrukkingen „uren gaans" en „dagreizen" ietwat archaïsch of exotisch aandoen. Men zou kunnen denken aan Jacob van Lennep of aan rondtrekkende nomaden. In onze cultuur zijn deze maten voor een afstand niet zeer bruikbaar doordat onze voortbewegingssnelheid verre van constant is. Zij varieert tussen 5 kilometer per uur voor een wandelaar en 30 000 kilometer per uur voor een astronaut. Toch wil ik nog even uitweiden over de uitdrukking „uren gaans". Men zou zich hierbij kunnen voorstellen dat afstandsmeting als volgt geschiedt Een wandelaar vertrekt uit een plaats P naar de plaats Q. Zowel bij vertrek als bij aankomst leest hij de tijd af op zijn horloge. Als de wandelaar zijn gemiddelde snelheid kent, dan kan hij de afgelegde weg eenvoudig berekenen, mits hij langs de juiste weg gelopen heeft. Deze beide voorwaarden de juiste snelheid en de juiste route beperken in hoge mate de nauwkeurigheid van de „meetmethode". In plaats van een wandelaar kan ook een fysisch verschijnsel de te meten afstand afleggen. Het oudste en meest bekende verschijnsel Lector in elektronische afstandmeting en plaatsbepaling aan de Technische Hogeschool te Delft: Openbare les gegeven bij de aanvaarding van het ambt van lector in de elektronische afstandmeting en plaatsbepaling aan de Technische Hogeschool te Delft op vrijdag 2 mei 1969

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 18