i8i dat hiervoor gebruikt wordt is een geluidssignaal in de vorm van een echo Om de diepte van een put of de afstand tot een bergwand te schatten maakt men een kort geluidssignaal. Uit het tijdsinterval tussen het vertrek van dit signaal en de aankomst van de echo wordt de diepte of de afstand berekend. Men gebruikt daarbij de geluids snelheid in de lucht, die ongeveer 330 meter per seconde bedraagt. Deze methode lijdt evenwel aan hetzelfde euvel als de methode met de wandelaar. De snelheid en de afgelegde route zijn namelijk gewoonlijk niet zeer goed bekendzij hangen af van de temperatuur- verdeling en de stromingssnelheid van het medium (in casu de lucht). Toch wordt de echo veel gebruikt voor het meten van afstanden. Ik noem slechts het echolood om de diepte in water te meten, de sonar" voor het opsporen van voorwerpen onder water en de seismische echomethodes om de structuren onder het aard oppervlak te bestuderen. Sinds enkele tientallen jaren maakt men voor het meten van afstanden veelvuldig gebruik van een ander fysisch verschijnsel: de voortplanting van elektromagnetische golven zoals licht en radio golven. Deze golven hebben de gunstige eigenschap dat ze zich, althans in de vrije ruimte, met een constante snelheid rechtlijnig voortplanten. Deze snelheid noemt men gewoonlijk de lichtsnelheid in vacuum. De toevoeging ,,in de vrije ruimte" maakt de voorgaande bewering wel abstract en vrijblijvend, want voorzover de ruimte werkelijk vrij dat wil zeggen leeg is kunnen we ook niets meten. Het constant zijn van de snelheid en de rechtlijnigheid van de route kunnen dus ook niet geverifieerd worden. Het betreft hier duidelijk een extrapolatie van de werkelijkheid. Hoe dit zij, de ruimte tussen de planeten en zelfs de aardse atmosfeer vertonen in vele gevallen zoveel overeenkomst met de vrije ruimte dat met vrucht gebruik gemaakt kan worden van de lichtsnelheid in vacuum. Deze snelheid heeft overigens niet alleen betrekking op licht, maar het is een zeer fundamentele snelheid in het model dat gebruikt wordt om de natuur te beschrijven. Ietwat ruw uitgedrukt is het de maximale snelheid tussen een oorzaak en zijn gevolg. Het is niet verwonderlijk, dat deze fundamentele snelheid gebruikt wordt als brug tussen tijd en afstand. Als voorbeeld kan genoemd worden het afstemmen van een radio op de 30-meterband of op 10 megahertz. Een ander voorbeeld is het gebruik in de astronomie van het lichtjaar als eenheid van afstand. Het nauwe verband tussen tijd en afstand blijkt ook uit de definities van de eenheden: De tijdseconde is gedefinieerd als 9 192 631 770 perioden van een bepaalde eigen-trilling van cesium atomen. De meter is gedefinieerd als 1 650 763,73 maal de golflengte van een bepaalde eigen-trilling van krypton atomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 19