184 het meten van zulke deformaties kan van groot belang zijn. Behalve voor een algemene bestudering van de aarde, kunnen dergelijke metingen een goed hulpmiddel zijn bij het voorspellen van aard bevingen. Aardbevingen worden gewoonlijk voorafgegaan door kleine verschuivingen gedurende een aantal maanden. Zulke verschuivingen kan men waarnemen door in een verdacht gebied regelmatig afstanden te meten tussen speciale meetmerken. Er zijn verschillende manieren waarop men kan trachten de vereiste nauwkeurigheid van enkele honderste delen van een millimeter te bereiken op afstanden van 10 km. Om iedere afwijking in de voortplan tingssnelheid en in de baan van het licht te elimi neren zou men door een luchtledige buis kunnen meten. Zo'n luchtledige, rechte buis van kilometers lengte is slechts met grote moeite te realiseren. Er is echter nog een andere oplossing: Men kan de looptijden meten voor licht van twee verschillende golf lengten, bijvoorbeeld rood en blauw. Nu is er in de lucht een klein verschil in voortplantingssnelheid voor de twee golflengten (dis persie). Het rode licht zal de weg heen en terug sneller afgelegd hebben dan het blauwe licht. Uit het tijdsinterval tussen de aan komst van de twee soorten licht is het mogelijk om de gemiddelde snelheid voor ieder van die golflengten te berekenen. Hiermee kan men de afstand bepalen bijna onafhankelijk van meteorologische omstandigheden. Om met deze methode de gewenste nauwkeurigheid te kunnen verkrijgen is het noodzakelijk nader te bestuderen hoe de licht snelheid in lucht afhangt van de golflengte, de temperatuur, de druk en de vochtigheid. Bovendien moeten de huidige instrumenten hiertoe nog verder ontwikkeld worden. Het voorafgaande lijkt er op te wijzen dat de belangrijkste ont wikkeling in de elektronische afstandsmeting zou liggen in de rich ting van een hogere nauwkeurigheid. Deze conclusie is echter niet juist: Bij het overgrote deel van de landmeetkundige metingen is een nauwkeurigheid van een decimeter per kilometer ruim voldoen de. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de detailmetingen (dat zijn opmetingen aan wegen, sloten, huizen enz.). Het ziet er naar uit dat ook voor deze detailmetingen in de naaste toekomst elektro nische afstandsmeters gebruikt zullen worden. Deze instrumenten moeten vooral licht zijn en goed draagbaar, robuust en bovendien eenvoudig en snel te bedienen. Verder is het zeer belangrijk zulke instrumenten zo direct mogelijk aan te passen aan de rekentuigen, die de meetresultaten automatisch moeten verwerken. De verwe zenlijking van dergelijke meetapparatuur lijkt in de naaste toekomst zeer wel mogelijk, dank zij de ontwikkeling in de elektronica naar snellere, lichtere en meer betrouwbare onderdelen. Zeer gewaardeerde toehoorders, er zijn verschillende varianten mogelijk op de boven beschreven methoden van elektronische afstandsmeting. Zo kan men in één punt een tijdsinterval meten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 22