gen van de tijd, maar ook afstanden moeten worden overbrugd, en wel afstanden tussen mensen. Heel duidelijk geldt dit in het onderwijs, waar de afstand tussen leerling en leraar niet zo groot mag worden dat gesprekken en discussies daardoor moeilijk worden. Het komt mij voor dat de persoonlijke contacten tussen docent en student speciaal zeer bevorderlijk zijn voor het denken over het doel van onze werkzaamheden en over de directe en indirecte gevolgen van ons werk. Het overbruggen van de afstand tussen mensen is natuurlijk niet alleen van belang in het onderwijs; het is zelfs op te vatten als een levensbelang voor de gehele mensheid om afstanden te kunnen overbruggen tussen verschillende maatschappijen, vooral in verband met de sterk toegenomen snelheid waarmee berichten over de wereld verspreid worden. Voor deze snelheid zijn zelfs met wat goede wil getalwaarden te noemeniooo jaar geleden kostte het voor veel berichten een eeuw om over 3 000 km overgebracht te worden, hetgeen overeenkomt met een snelheid van 1 mm/sec. Nu wordt het nieuws door radio en televisie overgedragen met een snelheid van 300 000 km/sec. Alle mensen van de wereld hebben daardoor zoveel met elkaar te maken, dat een tekort aan begrip voor elkaar tot de grootst denk bare rampen kan leiden. Het is te hopen dat de geodeet bij het meten van afstanden en bij het verdelen van de aarde kans ziet om afstanden tussen mensen te overbruggen en daardoor te helpen bij het bestrijden van de verdeeldheid onder de mensen. Zeer geachte toehoorders, Het behoort tot de gewoonten om een openbare les te beëindigen met enige meer of minder persoonlijke woorden. Het is mij niet bekend wie precies aan mijn benoeming hebben meegewerkt. Daarom richt ik mij tot ieder die zich moeite heeft gegeven bij de voorbereiding van mijn benoeming, om te zeggen dat ik erg blij ben met het resultaat van al deze moeite. Ik kan een ieder verzekeren dat ik er naar vermogen naar zal streven een goed lector te zijn. Bijzonder blij ben ik dat U, Meneer de Rector Magnificus, Professor Verhaghen, hier hebt willen komen. U was mijn eerste chef aan de Technische Hogeschool. Ik herinner me ook goed, hoe U trachtte, ons op Uw college een kritische geest bij te brengen, zoals nu vele studenten trachten hun docenten op te voeden. Mijn vele leermeesters zullen het mij, naar ik hoop, niet kwalijk nemen dat ik slechts enkele namen noem. Mijn eerste leermeester op het gebied van wetenschappelijk denken was mijn Vader, die mij steeds voorgehouden heeft de basis of grondslag te zoeken en die er mij steeds op gewezen heeft dat het bij een studie of bij een i8g

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 27