BSamenvatting toegezonden informaatsiemateriaal paper i uit: verslag 2e nationaal kongres over wetenschappelijk onder wijs van: W. Hengeveld wetenschappelijk medewerker sentrum didaktiek en onderwijsbegeleiding TH-Twente I Wanneer de onderwijsdoelen niet duidelijk zijn geformuleerd zal dit leiden tot vage onderwijsprogramma's. In de huidige situatie is dit het geval. De aanpassing aan de snel veranderde omstandigheden heeft niet voldoende plaatsgehad. Bovendien zijn alle beslissingen die in onderwijsprogramma's genomen worden afhankelijk van de beslissing die t.a.v. de doelstelling is genomen. Om tot een eksplisiete formulering te komen heeft men in de USA een samenvatting gegeven van de ingenieursopleidingen daar en de problematiek geplaatst in de tegenwoordige tijd. Een visie op het onderwijs ontbreekt (Goals Committee 1968). De eksplisiete formulering van onderwijsdoelen in operaatsio- nele termen vereist een interdissiplinaire aanpak, en is niet onmogelijk. II Eén uitgangspunt is de visie van de dosenten die geleid heeft tot het analieseren van een bepaalde vorm van onderwijs. Men moet dan de kommunikatie over deze fundamentele zaken mogelijk maken en bevorderen. In deze tijd van verdergaande spesialismen wordt dat steeds moeilijker. Men vervalt dan ook te gauw in detaillistiese praktiese punten en men verstaat elkaar slecht. III Een ander uitgangspunt is het ontwikkelen van een diskussie- model over de taak van het onderwijs (wetenschappelijk onder wijs in het bizonder) in de huidige samenleving. De wetenschap is de samenleving meer en meer gaan beheersen. Dit resulteert in een schaalvergroting en toenemende komplek- siteit van de samenlevingsproblematiek. Deze roept op zijn beurt de wetenschap weer te hulp om deze problemen op te lossen. De universiteit (i.e. hogeschool) dient hierin een frontposietsie in te nemen. Maar de worsteling met verouderde strukturen belet haar die rol in de dienamies veranderde samenleving te vervullen. Het vertalen van het begrip „maatschappelijk ver antwoordelijkheidsbesef" in een stuk onderwijsaanbod (dit is wat de wet verlangt) gaat moeizaam. Dit impliseert echter een veelheid van opvattingen. IV Als men uitgaat van het bijbrengen van kennis, vaardigheden en waarden kunnen er geen doelen van een eindige opleiding worden geformuleerd. Dit heeft ertoe geleid dat het er nu meer om gaat essensies, generalisaatsies, fundamentele konsepsies en prinsiepes over te geven. i9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 29