1 198 Deze voorlichting zal mede gegeven moeten worden door de (hoofd)ingenieur van het kadaster, die als landmeter-deskundige één van de personen is die in een team van deskundigen een aandeel heeft bij de voorbereiding van een ruilverkaveling en tijdens de uitvoering de Plaatselijke Commissie terzijde staat. De betrokkenen kunnen immers slechts dan verantwoorde beslissingen nemen, indien na voorlichting alle mogelijkheden, die een ruilverkaveling geeft bekend zijn. Daar met deze scriptie tevens wordt beoogd voor niet ingewijden informatie te verschaffen over de positie en functie van de land meter-deskundige, is nagegaan hoe de landmeters van het kadaster in de loop der jaren betrokken zijn geweest bij de verdeling van markegronden, geijverd hebben voor perceelsruil en mede een aandeel hebben gehad in het propageren van de ruilverkavelings gedachte. Om een breder beeld te geven van de landmeter-deskundige is aandacht geschonken aan de opleiding van de geodeten, de Vereni ging voor Kadaster en Landmeetkunde en het kadaster. Vanuit deze achtergrond volgt daarna een beschrijving, hoe deze functiona ris aan het ruilverkavelingswerk een bijdrage geeft op administratief, juridisch, planologisch en landmeetkundig-kadastraal gebied. In januari 1956 is een enquête gehouden onder de landmeters- deskundige, om een inzicht te verkrijgen in hoeverre zij medewerken aan de voorlichting bij ruilverkaveling. Het resultaat is verwerkt in cijfers en grafieken en van commentaar voorzien. Verder is onderzocht in hoeverre de leeftijd van de landmeter-deskundige en de oppervlakte van de ruilverkaveling van invloed zijn op de mate van het geven van voorlichting. Hierna is beschreven wat van belang is om goede voorlichting te kunnen geven, waarbij o.a. als factoren naar voren komen: enige kennis van de sociologie, het bewust zijn van de eigen verantwoordelijkheid, kennis van het gebied van ruilverkaveling, doel, visie op en mogelijkheden kennen van het werk. Vervolgens is nagegaan in hoeverre de voorlichting van invloed kan zijn op de uitvoering van ruilverkavelingen en welke gevolgen dit kan hebben voor de procedure, de werkwijze, de tijdsduur en de efficiëntie. In de slotbeschouwingen wordt er o.a. op gewezen, dat voor lichting eveneens gewenst is indien grote veranderingen te verwachten zijn door bestemmings plannen en andere plannen welke een gevolg zijn van planologie, bij kadastrale hermetingen van enige omvang, om de relatie Maatschappij-Kadaster te bevorderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 36