Niettegenstaande de hiervoor genoemde verschillen in aard en stadium van ontwikkeling vinden 'nat' en 'droog' elkaar op een harmonieuze wijze in het cultuurtechnisch project. De diepere inzichten in de waterhuishouding van de grond zijn onmisbaar bij de realisering van de nieuwe landinrichting. Waar deze laatste toe leidt bij de huidige techniek, moge bijken uit een korte rondwandeling langs enkele elementen in het land schap. Om het genoemde eerstgeboorterecht van de 'natte' tak tot uitdrukking te brengen, wil ik dan beginnen Uw aandacht te vragen voor de verschillende verschijningsvormen van water, waarmee ons lage land zo rijk gezegend is. Als kleinste wateraders treffen wij de greppels aan. Nietig in aanzien, op kaarten niet aangegeven en alleen op luchtfoto's te onderkennen, vervullen deze kleine inkepingen in de aardkorst niettemin een belangrijke functie. Een schatting leert dat tenminste 500000 ha, omvattend een vierde deel van al onze cultuurgrond, van greppels zijn voorzien. De onderlinge afstanden variëren tussen ongeveer 7 en 15 meter, zodat de gezamenlijke lengte de afstand aarde maan omvat. Gedurende lange tijd zijn de greppels als onvermijdelijk en bovendien als niet al te nadelig voor de exploitatie aanvaard. Nu echter ook de weidebouw mechaniseert, nemen de bezwaren toe. Voorkomende op laag gelegen veengronden en zware kleigronden voeren de greppels het water dat over de oppervlakte door de bouwvoor of de zode toestroomt, af naar de sloten. Als onderwerp van wetenschappelijk onderzoek kan de greppel niet op een groot verleden terug zien. Ook thans staat niet precies vast welke hydro logische functie de greppel vervult en welk deel van de neerslag hierlangs wordt afgevoerd. Het samenspel van de niet-stationaire processen van neerslag, afstroming en indringing in de grond levert talrijke problemen voor een analytische oplossing. Ook voor wat betreft de gevolgen van het dempen, verkeren we met name op de zware kleigronden nog in het onzekere, terwijl de uitvoeringstechniek nog nauwelijks is beproefd. Nader model onderzoek en proeven op praktijkschaal zullen een duidelijker inzicht kunnen verschaffen. De economische voordelen die met de opheffing van greppels kunnen worden bereikt, liggen in de orde van 10 a 15% van de bruto-produktie (16). De veronderstelling lijkt niet al te gewaagd dat in de toekomst het ontbreken van greppels niet al te zeer opvallen. Dit wordt al enigszins anders indien het gaat om de verwijdering van de in grootte er op volgende sloot. Het beeld van de lage landen door sneden door talrijke sloten, soms grillig van vorm, zoals in de mozaïek-verkavelingen of strak evenwijdig in de strokenverkaveling, is een ieder bekend. Of dit voor degenen die na ons dit land zullen bewonen evenzo zal zijn valt te betwijfelen, daar te voorzien is, i7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 9