Meetmethode b Deze methode is in principe een variatie op methode a, doch in praktijk geheel anders. In een richtkijker wordt de scherpte-instelling voor verschillende objectafstanden door verschuiving van een lens verkregen. Indien de beweging van deze lens niet exact in de optische as geschiedt, dan zal, hoe gering ook, de optische as een hoekfout gaan maken. Door nu voor het objectief een zoneplaat te monteren en op een „puntvormige" lichtbron te richten, ontstaat een interferentie patroon op de plaats van de kruisdraad. Indien de kruisdraad eveneens cirkels heeft, kan men evenals bij methode a, het inter ferentiebeeld concentrisch stellen aan de inwendige kruisdraad van de kijker, door de kijker te bewegen. De afstand tussen de kijker met zoneplaat en de lichtbron doet er niets toe, zolang deze in de hoekmaat puntvormig mag worden genoemd. Door de richtkijker te richten in de gewenste lijn, kan men de lichtbron naar aanwijzingen van de waarnemers in lijn brengen. Dit is in de praktijk niet zo eenvoudig. Daarom wordt de lichtbron vervangen door een glazen kogel met hoge optische kwaliteiten. Door deze kogel te verlichten door evenwijdig licht vanuit de richting van de richtkijker, ontstaat er voor de kogel een virtueel lichtpunt dat als lichtbron kan fungeren (zie figuur 4). We behoeven nu slechts de glazen kogel in te stellen om de gewenste lijn te vinden. Een nadeel van alle richtkijkers is, dat de optische lijn wordt bepaald door de stabiliteit van de korte basis waarop de kijker rust. Wisselende invloeden zijn temperatuur, grondwaterdruk, zwellen van de grond bij regen en eventueel passerend vervoer. Dit geeft in de praktijk een extra zorg, vooral als de metingen langdurig zijn. Dit is dan ook de reden geweest, dat methode a is verkozen voor het instellen van de rail, daar hiervoor de basis is de totale lengte van het meettraject. Meetmethode b is waarschijnlijk geschikter om later na te gaan of de twee beweegbare telescopen zich in een rechte lijn verplaatsen. 22g He-Ne laser telescoop zoneplaat Fig. 4. Meetmethode b. Telescoop met zoneplaat en als lichtbron een glazen bol beschenen door een evenwijdige bundel afkomstig van een laser.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 27