236 A. BIJLOO, Constructiemetingen aan de assemblagemal voor de reflector en het reflectorvlak. In de constructie van de telescoop onderscheiden we een aantal hoofdonderdelen n.l. de onderbouw, het poolashuis, de declinatie constructie en de reflector. De hoofdonderdelen zijn in de montagehal geassembleerd en op de bouwplaats samengebouwd. Bij het assembleren van de hoofdonderdelen is een intensief gebruik gemaakt van assembla- gemallen. Las- en montagevoorschriften, welke in het werkplan waren opgenomen, zijn stipt opgevolgd, waardoor onderdelen verkregen werden welke vrijwel identiek aan elkaar waren. Dat dit bij een dergelijke constructie van zeer groot belang is behoeft geen betoog. Bij het stellen van de assemblagemallen, het assembleren van de hoofdonderdelen en de montage van de onderdelen op de bouw plaats is een uitgebreid meet- en controle-program afgewerkt. Om alle metingen te behandelen zou te ver voeren, daarom zullen we ons bepalen tot de metingen aan de assemblagemal voor de reflector en het reflectorvlak. In de constructie van de reflector kan worden gesproken over drie groepen van onderdelen welke onafhankelijk van elkaar werden samengebouwd, nl. de antenneondersteuning, het reflector vlak en de draagconstructie. De antenneondersteuning bestaat uit 4 poten die de antennekop, een ruimtelijk vakwerk waarin de electronische apparatuur is geborgen, ondersteunt. Het reflectorvlak bestaat uit 97 facetten. De facetten zijn stalen raamconstructies, waarop roestvaststaai gaas is gelijmd, welke gebogen zijn volgens de parabool. Elk facet is een deel van de X2 omwentelingsparaboloïde die voldoet aan de formule Y ~g0()~- De maximaal toelaatbare vormafwijking van de facetdelen ter plaatse van de radiale en tangentiële staven was i 2,0 mm, in onbelaste toestand. De draagconstructie heeft tot functie het parabolisch reflectorvlak op een groot aantal punten te ondersteunen en de reactiekrachten te bundelen in de vier punten welke in de assemblagemal voor de reflector de vier hoofdsteunpunten worden genoemd en in de constructie van de telescoop de vier bevestigingsvlakken in de declinatieconstructie. De mal voor het assembleren van de reflector bestond in principe uit 4 hoofdsteunpunten bestemd voor de draagconstructie en uit 72 spanten met oplegpennen voor het opleggen van de facetten. De stalen spanten stonden, verticaal, op de cirkelomtrekken Wilton-Feijenoord N.V. Schiedam:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 34