245 Voor het meten van de oplegpennen in X- richting werd gebruik gemaakt van de hulpmeetpunten in de vloer. Een boogmal met als contour de cirkel ter plaatse werd op een bepaalde maat in de X- richting in de centers van de hulp meetpunten gepositioneerd. Tegen de boogmal werd een hart- zoeker met 2 meter maatlat gelegd. Een Taylor Hobson richtkijker met pentagonaalprisma op een kegeltafel werd horizontaal en boven de maatlat op de vereiste maat in X- richting gesteld. De kijker met pentaprisma werd 1800 om de X as gedraaid en gericht op het meetmerk in de onderkant van het meetbaken op de oplegpen. De eventuele afwijkingen in de X- richting werden gemeten met de planplaatmicrometer. 5. Het doel van de meting aan het reflectorvlak was te constateren of de parabolische vorm van het reflectorvlak binnen de door de opdrachtgever gestelde eisen lag. De metingen aan het reflectorvlak omvatten de volgende punten a. Meting van het reflectorvlak in de Y- richting. b. Meting van het reflectorvlak in de X- richting. Op een in hoogte instelbare kolom in het midden van de reflector- mal werd een automatisch waterpasinstrument opgesteld. De kijker werd in Y- richting gesteld m.b.v. een referentievlak aan één van de vier vaste steunpunten en een micrometer met meetstokje. Het meetstokje werd boven het referentievlak door het gaas gestoken. De micrometer werd op het referentievlak geplaatst en verticaal gesteld m.b.v. een jalonniveau. Op de schaalverdeling van het meetstokje kon de hoogte van de vizierlijn worden afgelezen. Op de meetpunten van het reflectorvlak werd een baken met mm- verdeling aan het gaas gehangen. Door de afgelezen hoogte op het baken af te trekken van de vizierlijn hoogte werd de Y- coördinaat van het meetpunt verkregen. Voor het bepalen van de X- coördinaat werd gebruik gemaakt van de hulpmeetpunten op de vloer. Een boogmal met als contour de cirkel ter plaatse, met het middelpunt in de oorsprong, werd horizontaal in de hulpmeet punten gepositioneerd. Een maatlat met hart- of middelpunt zoeker werd tegen de boogmal gelegd. Vanuit het meetpunt in de reflector werd een schietlood neergelaten boven de maatlat en werd de X- waarde van het meetpunt afgelezen. De meetmethode is voor de assemblagemal en reflector repro duceerbaar gebleken binnen resp. 0,1 tot 0,2 mm en 0,5 mm.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 43