Verslag van de studiedag Astronomische principes en vereiste nauwkeurigheden van radiotelescopen 206 gehouden op 14 mei 1969 te Delft en gewijd aan het onderwerp: „Land meetkundige aspecten bij de bouw van de synthese-radiotelescoop in Wester- bork". Inleiding Deze dag stond onder auspiciën van de N.L.F.-werkgroep III Projectmetingen. Voor de organisatie van deze studiedag is af geweken van het gebruikelijke schema waarbij in het algemeen de landmeetkundige werkzaamheden bij diverse bouwwerken werden beschreven door geodetisch ingenieurs. Nu werd het project, te weten de synthese-radiotelescoop in Westerbork, centraal gesteld en werden verschillende aspecten daarvan belicht door vertegenwoordigers van de opdrachtgever, de constructeur en de bouwer. Inleidingen werden gehouden door de heren: Dr. J. W. M. Baars (Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg) Ir. P. F. H. Wessel (Ingenieursbureau Van Steenis) Dr. G. van Herk (Sterrewacht Leiden) A. van Milaan (Technisch Physische Dienst T.N.O.-T.H.) A. Bijloo (Wilton Feijenoord). Verslagen van deze inleidingen zijn in dit tijdschrift opgenomen. Ter gelegenheid van de studiedag werd door de werkgroep een tentoonstelling georganiseerd van bijzondere meetapparatuur, te weten instrumenten die bij projectmetingen (o.a. metingen in de industrie) veelvuldig worden gebruikt maar die in de normale landmeetkundige praktijk weinig toepassing vinden en ook appa raten die voor speciale doeleinden worden ontwikkeld. Onder andere werden tentoongesteldaligneerapparatuur, waarbij diverse instrumenten met een laser, instrumenten voor op- en afloden, hellingmeters, apparatuur met auto-collimatie, theodoliet met camera voor terrestrische fotogrammetrie. De tentoonstelling werd toegelicht met behulp van televisie monitoren. Prof. H. A. Brouwer Dr. J. W. M. BAARS, Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg Inleiding In deze bijdrage zal worden getracht een idee te geven waarom de telescoop in Westerbork gebouwd is zoals hij er nu staat en Samengesteld uit een bandopname van de voordracht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 4