In memoriam H. Hardorff. 254 Op 8 maart van dit jaar overleed op 70-jarige leeftijd na een vrij langdurige ziekte te Breda de oud-hoofdlandmeter van het kadaster H. Hardorff. Ofschoon er collega's zijn, die langer dan ik met hem hebben samengewerkt, leerde ondergetekende als toen malig hoofd van het bureau Breda, L.D. vanaf 1943 collega Hardorff voldoende kennen om op deze plaats een waarderend herdenkings woord te kunnen wijden aan deze eerlijke, werkzame ambtenaar, die bekend stond om zijn grote nauwkeurigheid. Hillebartus Hardorff werd op 7 juli 1898 te Dordrecht geboren en was vóór zijn indiensttreding bij het Rijk ongeveer een jaar werkzaam bij de afdeling Wiskunde van de Levensverzekering Maatschappij R.V.S. te Rotterdam. Mogelijk is deze werkkring doorslaggevend geweest bij de keuze van zijn beroep, want op 1 januari 1918 werd hij aangesteld tot adspirant-landmeter van het kadaster ter standplaats Dordrecht. Op 1 oktober 1919, na volbrachte militaire dienst, ging hij de eerste nog niet volledige cursus volgen aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen, waartoe hij werd overgeplaatst naar Wageningen, om het jaar daarop de Bilt als standplaats te krijgen voor de toen gebruikelijke hermetings-werkzaamheden, welke resulteerden in zijn benoeming tot landmeter van het kadaster ter standplaats Bilthoven, nl. op 1 november 1921. Daarna volgden de standplaatsen Utrecht en Hoorn. Vanaf 1935 tot zijn pensionering, op 1 augustus 1963, is hij in Breda werkzaam geweest aan het bureau Breda, L.D. Hier werd landmeter Hardorff in 1955 tot hoofdlandmeter benoemd. Weliswaar geremd door een zwakke gezondheid heeft hij met taaie volharding zijn opdrachten, vrijwel uitsluitend in de stad, uitgevoerd; hij werd de vraagbaak van „Gemeentewerken" en het publiek, terwijl hij voor elke „puzzle" uiteindelijk een oplossing vond. Voor latere gebruikers zal het raadplegen van zijn meet gegevens geen enkele moeilijkheid opleveren. Hij heeft het kadaster veldwerken nagelaten, welke juweeltjes zijn van tekenwerk en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 52