Elk bedrag van vierhonderd gulden dat in een vak overvraagd of ondervraagd is, wordt n.l. door een plus- resp. een minteken voorgesteld. Men krijgt aldus een globaal inzicht in de mate van over- en ondervraging en in de spreiding hiervan over de ver schillende vakken (zie tabel 1). 5. Vervolgens vindt een aantal verschuivingen plaats om de vakken zo goed mogelijk sluitend te krijgen. Hiervoor kiest de computer een overvraagd vak uit. Dit vak behoeft niet het meest over vraagde te zijn. Hoewel dit overvraagde vak elk willekeurig vak kan zijn is het programma zodanig ontworpen dat met het laagste vaknummer mits dit overvraagd is wordt begonnen. 6. De rechthebbenden (R-nummers) met wensen met het laagste gewicht in dit vak worden gesorteerd. Stel dat wensen met gewicht één voorkomen. 7. Nagegaan wordt of hierbij rechthebbenden voorkomen die voor de bijbehorende waarde een tweede of derde wens hebben uit gebracht in een vak dat ondervraagd is. Is dit het geval dan wordt de rechthebbende met zijn toedelingswaarde naar dit vak overgebracht. Anders blijft zijn waarde in het vak. 8. Als het onderzochte vak na de mogelijke verschuivingen niet meer overvraagd is, wordt volgens numerieke volgorde op een volgend overvraagd vak overgegaan. 9. Is het onderzochte vak echter nog overvraagd na de in punt 7 beschreven procedure (bijv. doordat de 2e en 3e wensen van de onderzochte rechthebbenden eveneens in overvraagde vakken zijn gelegen) dan worden die rechthebbenden verplaatst, wier 2e en 3e wensen betrekking hebben op vakken die het minst overvraagd zijn. 10. De mogelijkheid bestaat dat na de verschuiving van de wensen met gewicht één het oorspronkelijk onderzochte vak nog niet sluit. Dan komen die rechthebbenden aan de beurt, die wensen in dit vak uitbrachten waaraan een gewicht twee is toegekend. De onder de punten 6, 7, 8 en 9 beschreven methode wordt vervolgens op deze rechthebbenden toegepast. Is het vak nog niet sluitend dan volgen de wensen met gewicht drie. Men kan zo doorgaan indien dit noodzakelijk is totdat men gekomen is bij de rechthebbenden wier wensen een gewicht 4 hebben. Deze mogen niet verplaatst worden', dit is de afspraak die gemaakt is voor wensen met dit gewicht. Een overvraagd vak waarin alleen nog rechthebbenden voorkomen met wensen die een gewicht vier hebben blijft een overvraagd vak*. 11. Alle overvraagde vakken, zoals deze zijn ontstaan volgens de in punt 3 beschreven methode en ingevolge punt 4 in een lijst zijn opgenomen, worden in numerieke volgorde volgens de in de punten 6 tot en met 10 ontwikkelde werkwijze behandeld. 276 Indien een gewicht 4 aan een eerste wens voor een toedelingswaarde in een bepaald vak wordt toegekend, dan zullen de 2e en 3e wens gelijk zijn aan de eerste.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 12