28i mogelijk dit alles in een artikel, waarin naar beknoptheid wordt gestreefd, te beschrijven. Verder zij opgemerkt dat de resultaten van een derde en vierde doorgang niet in details, per vak en per rechthebbende, worden uit geschreven. Alleen het totale beeld, waaruit de ondervraging en overvraging blijkt, is dan interessant. Wel kan de ontwerper belang stelling hebben voor de gedetailleerde informaties na het inleggen van de eerste wensen, na de eerste doorgang en tenslotte na de laatste doorgang (punten 15 t/m 19, 5.5). In het eindresultaat zullen nog steeds over- en ondervraagde vakken voorkomen. De ontwerper wachten nog drie taken: 1. hij moet toetsen of de met de computer verkregen resultaten in de sluitende vakken voor de praktijk aanvaardbaar zijn; 2. hij dient de over- en ondervraagde vakken nog sluitend te maken 3. zijn de vakken numeriek sluitend dan moeten de in de vakken voorkomende toedelingswaarden nog in het vak worden ge situeerd. 5.8. De menselijke bijdrage bij de automatisering Als bezwaar tegen de automatisering wordt steeds aangevoerd dat het menselijke element is verdwenen. In zijn algemeenheid is deze stelling al onwaar. Bij de toedelingsprocedure is de menselijke invloed in ieder geval nog groot. In de eerste plaats verricht de ruilverkavelaar belangrijk werk bij de formulering van de wensen, waarbij overleg wordt gepleegd met de rechthebbenden. In de tweede plaats kent hij de gewichten toe aan de wensen. Hierin zit een zeer subjectief element, dat misschien in de toekomst in het belang van de rechthebbende nog meer kan worden geobjecti veerd. In de derde plaats is er tenslotte nog de toetsing van het resultaat door de ontwerper en de plaatselijke commissie. De menselijke faktor vervult ook bij deze methode nog een belang rijke rol. De computer helpt de ontwerper alleen bij het zeer om vangrijke werk en voorkomt het maken van fouten bij de toedeling. 6. De proef in de ruilverkaveling ,,Haagsche Beemden" Dankzij de medewerking van het ruilverkavelingsbureau te Breda kon in de ruilverkaveling „Haagsche Beemden" een proef worden genomen met de in paragraaf 5 beschreven methode. Dit ruil- verkavelingsblok heeft een oppervlakte van ongeveer 2624 ha, waar van de geschatte ruilverkavelingswaarde i 10.350.000,be draagt. Het aantal eigenaren is 856, terwijl het aantal vakken 175 is (de kleine vakken zijn hierbij niet inbegrepen). Het totale toe te delen bedrag is berekend op 96% van de inbrengwaarde9.938.000, De grafiek (fig. 3) toont dat de eerste doorgang een aanzienlijke stijging van het aantal sluitende vakken levert. Na de volgende doorgangen treedt in dit aantal weinig verandering op. De laatste doorgang waarbij verdringing uit overvraagde vakken kan plaats hebben toont een geringe verbetering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 17