Voor de rechthebbenden met meer dan vier kavels is onderzocht waarom zij meer dan vier kavels ontvingen. Uit de vermelding van deze rechthebbenden in de kolom opmerkingen blijkt dat voor de toedeling van een groot aantal kavels steekhoudende argumenten bestaan. Verder is geconstateerd dat 29 kavels met een gewicht 1, 102 kavels met een gewicht 2, 381 kavels met een gewicht 3 en 557 kavels met een gewicht 4 werden toegedeeld. Het totaal der kavels is 1069. Slotopmerkingen Natuurlijk mag de toepassing van de ontworpen methode op één object niet tot de formulering van zwaar wegende conclusies leiden. Daarom wordt hier niet geschreven over de tijdwinst en de economie van de methode. Wel staat vast dat een aanmerkelijke tijdwinst wordt verkregen en dat de kans op het maken van fouten tijdens de toedelingsprocedure vrijwel nihil is. Zoals in paragraaf 5 is gesteld dienen de ontwerpers na het resul taat, dat m.b.v. de computer in dit geval de I.B.M. 360 is verkregen, nog aanvullende werkzaamheden te verrichten. De Plaat selijke Commissie heeft in het eindontwerp slechts geringe wijzigingen aangebracht, hetgeen als bewijs voor de doelmatigheid kan dienen. Het programma is vooral t.a.v. de uitvoer nog voor verbetering vatbaar. Het verdient aanbeveling in enige andere ruilverkavelings- blokken de proef te herhalen. In die gevallen is ook een onderzoek naar de kosten- en tijdbesparing beter mogelijk omdat dan proble men waar voor men bij een eerste proef wordt gesteld zijn opgelost. Het moet mogelijk zijn om ten behoeve van de voorbereiding een globaal toedelingsplan volgens de nieuwe methode uit te voeren, dat kan dienen voor de meest doelmatige opzet van een plan van wegen en waterlopen. In een samenwerking met het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding zijn de eerste werkzaamheden op dit gebied al verricht. Het aantal mensen dat aan dit project en de totstandkoming van dit artikel meewerkten is te groot om ze bij name te noemen. In het algemeen wil ik mijn dank betuigen aan de ambtenaren van het bureau Ruilverkaveling te Breda en de Plaatselijke Commissie van de Ruil verkaveling,, Haagsche Beemden" die met veel enthousiasme een grote bijdrage leverden, die leidde tot het welslagen van deze proef. De medewerkers van het Laboratorium voor Geodesie werkten „ambtshalve" met grote ijver aan dit onderzoek mee en verzorgden de tekeningen die in het artikel zijn opgenomen. Ik wil slechts de heer J. B. van Reij, technisch ambtenaar ie klasse, noemen die het ontwerp van het rekenprogramma vervaardigde. 284

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 22