3°8 Na eerst enkele jaren te hebben gewerkt aan de afronding van de secundaire driehoeksmeting en aan de bekende uitgave „Staten van Waarnemingen en Uitkomsten" heeft hij het bewaken, bijhouden en aanvullen van de punten van de Rijksdriehoeksmeting sinds 1930 met grote ijver en deskundigheid verricht. Hoewel de puntsbepaling toendertijd gedeeltelijk routinewerk was, was hij er steeds op uit dan hier, dan daar, nieuwe en handige methoden aan te geven voor de metingen en berekeningen. Daar waar een ander door terreinsomstandigheden of door de situatie op een toren geen kans voor achterwaartse insnijdingen zag, wist hij door een ingenieuze keuze van standplaatsen en een niet minder ingenieuze wijze van centreringen dikwijls een oplossing te geven. Dubbel- en meervoudige puntsbepaling werden regelmatig door hem toegepast. In de periode toen logaritmentafels werden ver vangen door tafelrekenmachines, ontwierp hij nieuwe reken methoden. Daarnaast echter werd hij dikwijls belast met bijzondere opdrachten: het richten van radio-antennes naar andere wereld delen, het bepalen van astronomische azimuts, terwijl ook de astronomische lengtebepaling in Leeuwarden, Ameland, Zierikzee en Goedereede werden verricht toen hij als hoofd van het bureau de leiding had. Ook publiceerde hij geregeld in het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde en zijn „boekje" in de Servire reeks „Landmeetkunde", dat 160 pagina's omvat, bewijst hoezeer Meertens thuis was in de geodesie en hoe hij moeilijke problemen kort en duidelijk wist te formuleren. Maar ook buiten het vakgebied had Meertens meer dan gewone belangstelling. Over godsdienst, politiek en economie had hij zeer gefundeerde meningen. Daarnaast was hij een uitnemend amateur-bioloog, die tijdens de buitendienst zijn medewerkers veel kon leren. De goede en min of meer patriarchale verhouding ten opzichte van hen uitte zich ook daarin, dat hij van grote belang stelling blijk gaf voor hun persoonlijk- en familieleven. Een zekere traditie heeft hij gevestigd door elk van zijn medewerkers met Sint-Nicolaas op een speciale manier te verrassen. Langzamerhand heeft hij zich teruggetrokken. Eerst met ver vroegd pensioen, op 58-jarige leeftijd, uit het dienstvak, daarna steeds meer uit het gezelschapsleven, tot zich in januari 1968 een ziekte openbaarde die zijn opname in een inrichting nodig maakte. Meertens heeft, ondanks zijn vele vrienden, als vrijgezel toch een eenzaam leven gehad. Hij klaagde echter nooit, integendeel, steeds was er een optimisme bij hem aanwezig, dat op anderen oversloeg. Zijn overtuigend geloof en de trouwe vervulling van zijn godsdienstige plichten zullen hiervan de bron zijn geweest. G. J. Bruins

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 48