150 jaar Kern 3io Van passerdoos tot PG 3, met deze slagzin zou men heel kort en uiteraard heel onvolledig ontwikkelingsgang en ook produktie- programma van de firma Kern, die dit jaar het 150-jarig bestaan herdenkt kunnen karakteriseren. In 1819 opende Jakob Kern zijn werkplaatsen in Aarau, waar hij eerst passerdozen en later ook landmeetkundige instrumenten vervaardigde. Dat ook al in de vorige eeuw Kern-instrumenten een goede naam hadden blijkt bijv. uit het feit dat Generaal Dufour in 1835 een aantal theodolieten van dit fabrikaat aanschafte ten behoeve van de Zwitserse „Landesvermessung". Uit een recenter verleden zijn natuurlijk bekend de belangrijke verbete ringen in de constructie van theodolieten en andere instrumenten, veelal geïnspireerd door Dr. Heinrich Wild, wiens werkzaam heden voor Kern in 1935 aanvingen. Thans, terwijl de leiding sinds 1961 in handen is van Peter Kern, lid van de vijfde generatie sinds voorvader Jakob, is de oude werkplaats uitgegroeid tot een modern bedrijf met 1300 mede werkers, dat op elk gebied van het produktieprogramma kan bogen op indrukwekkende resultaten. Zo is Kern de grootste passerdozen leverancier van Europa en behoort tot de 3 grootste fabrieken van landmeetkundige instrumenten van de gehele wereld. Hoewel pas sinds 1962 fotogrammetrische instrumenten op de markt werden gebracht zijn al goede vorderingen gemaakt, met op het gebied van de kaarteringsinstrumenten de PG 3 als een belang wekkende nieuwste aanwinst. Ongeveer 90% van de totale produktie wordt geexporteerd één van de afnemers is de NASA en men is er bij het bedrijf terecht trots op dat in de op de maan gebruikte camera's van de astronauten Armstrong en Aldwin door Kern vervaardigde objectieven waren gemonteerd. Alle reden dus voor de feestelijke herdenking die vorige maand in Aarau is gehouden en voor het ook op deze plaats gelukwensen van de jubilerende firma. Litteratuuroverzicht AUgemeine Vermessungs - Nachrichten 76 (1969) 7 Deichl, Remhart: Zur Bestimmung des Brechungsindexes bei der elektrooptischen Entfernungsmessung. Kuntz: Betrachtungen zum mittleren Brechungsindex in der elektronischen Entfernungsmessung. Kuntz: Meteorologische Reduktion elektronisch gemessener Strecken aus Standbeobachtungen. Hunger: Die Ermittlung der Lange des Weges elektromagnetischer Wellen. Mitter: Über die Bestimmbarkeit des mittleren Dampfdruckes langs eines Mikrowellenstrahles aus Endpunkt- messungen. Schöldström: Die Geodimeter-Instrumente 6A und 8. Grosse: Einfluss der Farbe des Messlichtes auf den Massstab von elektro optischen Entfernungsmessungen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 50