de in het vak resterende bedragen wordt opnieuw bepaald. Voor iedere rechthebbende die uit het onderzochte vak verdwijnt wordt nagegaan welke zijn tweede wensen zijn. In de vakken, die in de tweede wensen zijn genoemd, worden nu de uitgestoten recht hebbenden met hun geldbedragen ondergebracht, hetgeen weer in die vakken een verandering van het totaalbedrag ten gevolge heeft. Door deze veranderingen kan het voorkomen dat oorspronkelijk overvraagde vakken nog meer overvraagd worden, dat sluitende vakken eveneens overvraagd worden of ondervraagde vakken minder ondervraagd of overvraagd worden. Deze werkwijze moet steeds worden herhaald totdat alle vakken sluitend zijn gemaakt. Het is duidelijk dat dit werk met grote zorg vuldigheid moet gebeuren. Fouten kunnen ontstaan doordat men een bedrag wel afboekt in een vak, maar niet of foutief in een ander vak overboekt. Een foutieve aanduiding van het nummer van de rechthebbende in het nieuwe vak, bijv. door twee cijfers te verwisselen kan eveneens voorkomen. Het opsporen van dergelijke fouten, die men pas later constateert, vraagt veel extra werk. Tussentijdse controles zijn eveneens tijdrovend. Vandaar dat naar een methode is gezocht om ie. dit inpassingssysteem te versnellen door een computer te ge bruiken en hierdoor 2e. het aantal fouten dat ontstond bij de overboekingen tot nul terug te brengen. 5. De automatisering der toedeling 5.1. Grondslagen Het verschuivingsprincipe, dat aan het sluitend maken der vakken ten grondslag ligt, is met mechanische hulpmiddelen wel uitvoerbaar. Het gaat hier in de eenvoudigste vorm om een sor teringsprobleem. De moeilijkheid is echter dat tijdens het sorteren beslissingen moeten worden genomen. Daar een computer dit niet op een menselijke wijze kan doen moet de beslissing worden ge nomen met behulp van gewichten die aan de wensen worden toe gekend. De ontwerper geeft immers in feite ook gewichten bij de beoordeling van de rechten van de rechthebbenden op een kavel in een gewenst vak, ook al gebeurt dit dan misschien onbewust. Hij doet dit tijdens de toedelingsprocedure. Willen we echter de toedeling door de computer laten uitvoeren dan moeten gewichten aan de wensen worden toegekend voordat met de toedeling wordt begonnen. De moeilijkheid van het nemen van beslissingen, i.e. het toekennen van gewichten, wordt dus naar voren geschoven. Het toekennen der gewichten kan het beste tijdens de wenszitting gebeuren, nadat de rechthebbende zijn wensen heeft uitgebracht. Vervolgens zullen er rekenregels moeten worden opgesteld volgens welke de computer de verschuivingen uitvoert. Bijkomende proble men zijn die van de wijze der registratie en van de invoer der gegevens 271

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 7