325 In zijn antwoord aan de sprekers kwam naar voren hoeveel waarde Prof. Kruidhof hechtte aan de overdracht van begrip op de colleges. De vriendschappelijke verstandhouding met Delft werd met dankbaarheid vermeld. Voor de mogelijkheid die hem wordt geboden zijn vrije tijd aan genaam te besteden met timmeren, bracht hij de verstandige gevers hartelijk dank. Bijzondere dank sprak hij uit tot al degenen die het hem door hun vriendschap en medeleven mogelijk hebben gemaakt zijn werk met opgewektheid in overeenstemming met zijn aard te verrichten. Een receptie waar vele oude bekenden elkaar konden begroeten en waar menigeen de gelegenheid had de heer en mevrouw Kruidhof de hand te schudden besloot dit feestelijk afscheid. Prof. dr. ir. C. KOEMAN en F. L. T. VAN DER WEIDEN, ing. Toepassing van de reken- en tekenautomaat bij structurele generalisatie Onder structurele generalisatie in de kartografie verstaat men het veranderen van de afbeelding van kaartelementen met lineaire implantatie bij verkleining van de schaal onder behoud van het lijnvormige karakter. Wanneer deze structurele generalisatie door de mens uitgevoerd wordt, zal het resultaat bepaald worden door het inzicht van de kartograaf en door de hoeveelheid informatie waarover hij beschikt. Het resultaat zal daarom een subjectief karakter dragen. De hoeveelheid literatuur die aan dit onderwerp werd gewijd is zeer groot, zonder dat er uitzicht werd geboden op een objectieve benadering van het generalisatie-probleem. Tot een objectief verkregen resultaat zal het, op deze wijze door gaande, nooit komen en men zal slechts een vermeerdering van de niet- of weinig exact gestelde verhandelingen over dit onderwerp mogen verwachten. Uit deze overweging is de gedachte ontstaan om een geprogram meerde structurele generalisatie te ontwerpen. Daarbij is de pro grammering weliswaar het subjectieve element in de procedure, maar men heeft dan het voordeel van de reproduceerbaarheid verkregen, d.w.z. het gevolgde systeem is exact bepaald en kan herhaald worden. Een structurele generalisatie, ongeacht door wie of waar ook uitgevoerd kan met het programmeringstype gekarakteriseerd worden. Dit biedt houvast en kan leiden tot een versteviging van de wetenschappelijke grondslagen waarop de Kartografie dient te berusten. De wisselende hoeveelheid informatie waarover kartografen die bijv. éénzelfde kaart gaan tekenen beschikken, geeft eveneens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 13