aanleiding tot verschillende resultaten in de afgeleide, gegenerali seerde kaart. Voor een objectieve generalisatie is het nodig dat men van éénzelfde basiskaart uitgaat. Opdat men het element van wille keur dat reeds in de gegeneraliseerde uitgangskaart steekt elimineert, dient eigenlijk altijd uitgegaan te worden van de basiskaartering, d.w.z. van de grootschalige topografische kaart. Niemand zal er echter toe overgaan om, als er een omtrek van Nederland op de schaal 1:600.000 getekend moet worden, de topo grafische kaart van Nederland 125.000 als uitgangsschaal te nemen. De kaart 1100.000 of 1250.000 komt daarvoor immers in aan merking. Bij gebruikmaking van de reken- en tekenautomaat kan men wel van de niet gegeneraliseerde basiskaart 1:25.000 uitgaan en aldus elke subjectiviteit elimineren. Wil men een objectieve generalisatie verkrijgen, dan dient men de basiskaart, welke te beschouwen is als een, in een bepaald systeem geordende puntenverzameling, dusdanig te transformeren met inachtneming van de relatie tussen de schalen van de basiskaart en afgeleide kaart, dat de essentiele karakteristiek van de structuur behouden blijft. Bij structurele generalisatie komt het er op neer dat deze transformatie in wezen een uitdunning van punten be tekent volgens een bepaald systeem. Met handwerk is deze methode niet uit te voeren. Daarom dient men de tussenkomst van auto maten in te roepen. De vraag is nu hoe dient men daartoe de automaten te instrueren In dit artikel zal een zeer eenvoudig experiment beschreven worden van de automatische generalisering van de omtrek van Nederland. Uitgaande van de basiskaart, de topografische kaart schaal 1:25.000, in de stereografische projectie, werden de X- en Y-koördinaten van de brekingspunten en bij rechten of flauwe krommen punten om de circa 3 cm., van die omtrek bepaaldin totaal ongeveer 5°oo punten, welke bepaling drie werkdagen in be slagnam. De koördinatenbepaling geschiedde met het prototype van de koördinatenlezer „Haromat" van de firma Hagen te Rotterdam, welke lezer een tellingseenheid voor de X- en Y-tellers had van 0,1 mm. (De thans op de markt zijnde „Haromat"* heeft een tel lingseenheid van 0,01 mm. en een aanzienlijk verbeterd oriënterings mechanisme, hetgeen de nauwkeurigheid van koördinatenbepaling ten goede komt.) Deze semi-automatische lezer dient om de analoge vorm van de basiskaart om te zetten in gedigitaliseerde gegevens, welke tot invoer moeten dienen van de reken- en tekenautomaat (simulatie van het model in analoge vorm en omzetting in gedigitali seerde vorm). Bepaling van puntenEen blad van de topografische kaart wordt 326 F. L. T. v. d. Weiden, Toepassing van reken- en tekenautomaten bij de kaartvervaardiging, Geodesia, jan. 1969.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 14