344 van de grensbeek zijn aangekocht krachtens een notariële akte. In dit tegenwoordig meest voorkomende geval, slingert de gestippelde ongewijzigde gemeentegrens zich als een winde om de strakke ge normaliseerde beekgrenzen van de kaart, waarbij in massa lus- vormige overhoeken zijn gevormd. Daar de kadastrale plans ge- meentesgewijs zijn aangelegd, komt het genormaliseerde gedeelte in gemeente A niet voor op het aangrenzende kadastrale plan van gemeente B en omgekeerd, hetgeen de raadpleging der kaart be paald niet vergemakkelijkt. De in het terrein onzichtbare gemeente grens beheerst de kadastrale situatie ter plaatse. Het gebruik van overhoeken tegen een dergelijke beek aan regelt zich vrij vaak zodanig, dat het de gebruikers zo weinig mogelijk geld kost. De bezitstoestand van deze perceeltjes kan dan in de loop der tijd sterk afwijken van de eigendomstoestand, terwijl in de kadastrale legger veelvuldig oude tenaamstellingen blijven bestaan, die hun waarde verloren hebben, want dergelijke kleine perceeltjes worden vaak vergeten bij een transportakte of boedelscheiding. Wat er echter ook in het terrein gebeurd is en hoe de kadastrale toepassing van de meting ook mag uitvallen, de gemeentegrens, gevormd door het midden van de oude waterlossing, blijft bestaan en leidt een eigen leven (zie tekening) Het komt ook voor, dat een meanderende grensbeek zich in de loop der tijd krachtens haar natuur of geholpen door niet te achter halen menselijke activiteit in enkele bochten een flink eind ver plaatst heeft. De vraag of in dit geval de gemeentegrens mee ver plaatst is kan mijns inziens bevestigend beantwoord worden, daar er geen afwijking ontstaan is met de beschrijving in het proces verbaal van grensbepaling en er van een principieel verschil tussen een beekje en een rivier in deze geen sprake kan zijn. (Een Minister van Financiën bevestigde dit bij missive nr. 25 van 19-2-1907). Betreft het immers een bevaarbare en vlotbare rivier, dan kan het midden van de „Thalweg" bij natuurlijke wijziging der rivier ambts halve verbeterd worden, tenzij in het proces-verbaal van grens bepaling anders is bepaald (art. 449 Instructie Kadaster). Ziet het er door toenemende normalisaties met de zichtbaarheid der gemeentegrenzen weinig rooskleurig uit, de uitvoering van de Ruilverkavelingswet 1954 geeft dit vraagstuk nog eens een extra dimensie. Meer nog dan de toepassing van art. 12 der Waterstaats- wet 1900 brengt de uitvoering van de Ruilverkavelingswet 1954 verbeteringen aan in de waterhuishouding der landbouwgebieden. Bijna alle cultuurgronden in Nederland zullen vroeg of laat de in vloed van de Ruilverkavelingswet ondergaan. Daar de gestemde ruilverkavelingsblokken tegenwoordig een respectabele grootte hebben, brengt praktisch elke ruilverkaveling die in bewerking is of die nog komen gaat één of meer gemeente grensproblemen mee, die vooral bij de kadastrale afwerking naar voren springen. Het is immers een normaal verschijnsel dat een ruilverkavelingsblok gronden uit verschillende gemeenten omvat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 32