346 en voor zover de gemeentegrenzen gevormd worden door het midden van een waterloop of zandweg, zal het een unicum zijn indien dergelijke grenzen „ongeschonden" uit de ruilverkaveling tevoor schijn komen. Ontsluitingswerken en het streven naar waterbe heersing maken praktisch alle gemeentegrenzen, die door voorheen bestaande zandwegjes en waterlossingen werden bepaald, onzicht baar. Dat handhaving van de oude, onlogische, niet meer zichtbare ge meentegrenzen in vele opzichten onaangename gevolgen kan hebben moge blijken uit het navolgende: a) administratiefPercelen, ontstaan door bochtafsnij dingen van meanderende grensbeken kunnen eerder dan andere percelen aanleiding tot onjuistheden in de kadastrale boekhouding geven omdat ze vaak foutenbronnen voor notariële transportakten en boedelscheidingen zijn.Ligt één gebruikskavel door aankoop van een overhoek in 2 gemeenten, dan zijn er 2 perceelnummers en 2 kadastrale leggerartikels. De eigenaar krijgt dan 2 belasting aanslagen grondbelasting thuis bezorgd. b) technischHet is mogelijk, dat door onzichtbare gemeente grenzen een bestemmingsplan (bouwplan) minder goed kan worden uitgevoerd. Uitzetting in het terrein van de onzichtbare „midden-beek" grens is dan dure noodzakelijkheid. c) bestuurlijk'. Kwesties over beheer en onderhoud van wegen, waterlopen en kunstwerken vragen meer tijd, zoals bijvoorbeeld het beantwoorden van de vraag waar in de buurt van een derge lijke onzichtbare grens bij wegen een verkeersbord geplaatst moet worden en door welke gemeente. De gemeente kent ter plaatse de grens van haar domein niet! Voorbeeld: De aan te leggen Provinciale Weg tussen Dommelen en Eersel in de ruilverkaveling „Bergeyk" is geprojecteerd in het grensgebied van de gemeente Riethoven enerzijds en de ge meenten Bergeyk en Eersel anderzijds. Bij handhaving van de bestaande grens kruist de gemeentegrens over enkele kilometers 7 maal genoemde provinciale weg! d) juridisch'. Indien in dit weg vak een ongeval of een misdrijf zou plaats vinden, zou weer een grensuitzetting vast moeten stellen, onder welke gemeente het gebeurde geschiedde. Ook de uit oefening van de jachtwet (stroperij) kan om dezelfde redenen moeilijkheden opleveren. Er zijn stellig meer voorbeelden aanwijsbaar om het ongewenste van onzichtbare gemeentegrenzen aan te tonen. Zolang gemeente grenzen hun historische rol blijven vervullen is het zinvol om de doelmatigheid en de zichtbaarheid ervan te bevorderen, vooral vanuit bestuurlijk oogpunt. De overheid zal dit moeten doen. De instructie en handleiding ruilverkavelingswerkzaamheden zegt hier over in par. 7 „Indien blijkt dat gemeente- en/of provinciegrenzen, voor zover gelegen in een ruilverkavelingsblok, in de naaste toekomst niet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 34