347 meer zichtbaar zullen zijn en het gewenst is dat deze grenzen gewijzigd worden, bevordert de landmeter-deskundige dat de plaatselijke commissie het (de) College(s) van Gedeputeerde Staten hiervan tijdig in kennis stelt". Volgens deze instructie kan de landmeter-deskundige volstaan met het instellen van een onderzoek (bij de gemeenten) naar de wenselijkheid om grenzen te corrigeren. Nu kan men zich geen gemeentebestuur voorstellen dat tevreden zou zijn met onzichtbare grenzen van haar gemeentelijk domein. Naar mijn gevoel ontleent een gemeentegrens juist aan de zichtbaarheid haar waarde als duidelijke grens van zelfbestuur en autonomie. In de praktijk komt par. 7 er op neer, dat de gemeentegrenscorrecties door het bureau Ruilverkaveling op een kaart worden voorgesteld en met bondig commentaar ter verdere bewerking aan het college van Gedeputeerde Staten worden toegezonden. We kunnen nu gedurende de ruilverkavelingsprocedure 2 tijd stippen onderscheiden waarop aan gemeentegrenscorrecties ge dacht wordt. Dit zijn: i. een zo vroeg mogelijk stadium. 2. in het stadium, dat het plan van toedeling ongeveer vast staat. ad i.) De landmeter-deskundige weet via het voorlopig vastgestelde plan van wegen en waterlopen reeds in een tamelijk vroeg stadium of grensbeken of grensweggetjes verbeterd zullen worden. Zodra de plannen rijp zijn voor uitvoering kan dan ook een voorstel tot correctie van de gemeentegrens aan het College van Gedeputeerde Staten worden voorgelegd. (Onlangs hebben we dit gedaan voor de beken genaamd „Run" en „Keersop" waarbij een zestal gemeenten betrokken waren en nu vertrouwen we erop, dat we vóór de tervisie legging van het plan van toedeling nog een exemplaar van het Staatsblad onder ogen zullen krijgen, die een wet bevat tot wijziging van bedoelde grenzen). Vooruitlopend op een vlotte totstandkoming van het grens wijzigingswetje bedenkend dat de bestaande weg ter realisering van een grenswijziging een moeizame ambtelijke weg is zou bij het definitieve plan van wegen en waterlopen na ampel overleg rekening gehouden kunnen worden met komende correcties, waarop dan de eigendom, het beheer en het onderhoud van wegen en water lopen en kunstwerken kan worden afgestemd. Dit zou extra werk bij de opstelling van het definitieve plan van wegen en waterlopen kunnen besparen. Een dergelijk optimistisch snel verloop voor het vaststellen van een wet is mij echter uit de praktijk niet bekend, ad. 2.) Stel, dat reeds in een vroeg stadium een voorstel tot grens correcties bij Gedeputeerde Staten is ingediend, welke rol spelen dan de oude overige gemeentegrenzen nog bij de kadastrale afwerking Dit zal nooit een glansrol zijn, want het is gebruikelijk dat de kadas-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 35