350 zaak, want om de goede betrekkingen tussen buurgemeenten te bewaren mag niet lichtvaardig met de bestuursgrenzen worden gehandeld. Maar als door de overheid gesubsidieerde civiel- en cultuurtechnische werken uitgevoerd worden krachtens door de zelfde overheid gemaakte wetten, waarbij de eerder aanwezige zichtbaarheid der gemeentegrens verloren is gegaan, is er sprake van een lacune in de wetgeving, als die overheid tot herstel van die zichtbaarheid niet meer kan bijdragen dan art. 3 van de Grondwet. Deze lacune is nu aï tientallen jaren voelbaar. Om het absurde van de bestaande situatie te doen uitkomen, zou men die kunnen ver gelijken met de behandeling van een verkoudheid, waarbij de patient via de huisarts (Ged. St.) naar een longspecialist (Kroon) werd verwezen. Zoals een verkoudheid niet door een longarts dient te worden behandeld, zo behoort ook een grenscorrectie van geringe omvang niet door een wet van de centrale overheid verwezenlijkt te worden. Dat is ondoelmatig. Deze gedachtengang maakt het wenselijk met betrekking tot de term „veranderd" uit de Grondwet onderscheid te maken tussen een gemeentegrensTOj/Tfgiwg en een gemeentegrenscorrec/ie. Kunnen we van een gemeentegrenswijziging zeggen, dat ze een meer of minder belangrijk planologisch en bestuurlijk doel nastreeft, waarbij een bepaalde oppervlakte eventueel met bewoners van de ene ge meente overgaat naar een andere, bij de gemeentegrenscorrectie ligt dit heel anders. Hier gaat het niet om vergroting of verkleining van een gemeente, de oppervlakte speelt geen principiële rol. Slechts de zichtbaarheid en daardoor een duidelijke, eenvoudige omschrijving en vastlegging van de gemeentelijke bestuursgrens moeten doel stelling zijn. Het komt mij voor, dat dit onderscheid zeer wezenlijk is en dat de wetgeving hierop afgestemd moet worden. De grondwetge ver heeft uiteraard slechts aan „veranderen" in eerst bedoelde ruimere zin gedacht, vandaar die lacune! Een aanvulling van de Grondwet zou als volgt kunnen luiden: „Ter bevordering van doelmatigheid en zichtbaarheid der gemeente grenzen worden bij of krachtens de wet regels gegeven omtrent cor recties die geen wezenlijke veranderingen zijn". Indien de voorgestelde aanvulling zou zijn gerealiseerd hoeft de legalisatie van een gemeentegrens correctie niet dezelfde weg te volgen als van een gemeentegrenswyzigmg. Deze laatste is ge correleerd aan de landspolitiek, hetgeen niet gezegd kan worden van de grenscorrectie, die volgens mij evenredig met haar locale belang rijkheid doeltreffender op provinciaal niveau en wel door het college van Gedep. Staten kan worden vastgesteld. Dezelfde instantie dus, die ook in de uitvoering van de ruilverkavelingswet een grote rol speelt. Een „Wet ter bevordering van zichtbare, logische gemeente grenzen" zou met het volgende rekening moeten houden: a) De begrenzing van het begrip gemeentegrenscorrectie, om het verschil met gemeentegrensmjTigmg aan te geven. Er moet aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 38