351 worden gedacht dat slechts in uitzonderingsgevallen bewoonde huizen van gemeente zullen mogen veranderen. Geen correcties dus tengevolge van stedelijke uitbreiding (stadsuitleg). b) De gemeentegrenscorrecties kunnen voortvloeien uit de werken, die ingevolge ruilverkavelingwet, ruilverkavelingsovereen komst, onteigeningswet, wegenwet, waterstaatswet en eventuele andere wetten worden uitgevoerd en waardoor de zichtbaarheid der gemeentegrens gestoord wordt. Ook werkzaamheden in het verleden, zoals ontginningen en natuurlijke oorzaken kunnen aanleiding zijn grenscorrecties aan te brengen. Indien de onzichtbaarheid van gemeentegrenzen is veroorzaakt door de aanleg van een haven complex, een vliegveld of een rijksweg zal het dikwijls moeilijk zijn een correctie te verwezenlijken zonder er grote percelen bij te be trekken. (Hier zal de begrenzing tussen grenswijziging en grens correctie gezocht moeten worden). Hierbij kan worden opgemerkt, dat het hoofdzakelijk de invloed van de ruilverkavelingswet is die veel grenscorrecties zal opleveren, ook uit het verleden. De initiatieven tot correcties kunnen van het bureau ruilverkaveling verwacht worden omdat het eindproduct van een ruilverkaveling op papier een kadastrale kaart is en van de landmeetkundige dienst van het kadaster als bewaker van de kadastrale kaart. Indien er werken ingevolge de waterstaatswet of onteigeningswet zouden worden uitgevoerd, waarbij de zichtbaar heid van een gemeentegrens is betrokken, komt het mij voor, dat, gelet op haar taak, ook in deze gevallen beter de kadastrale dienst clan bijvoorbeeld de Rijkswaterstaat het initiatief kan nemen om de correcties in overleg met de betreffende gemeenten voor te bereiden. c) Gemeentebesturen dienen gezamenlijk bij het College van Ge deputeerde Staten een door Gemeenteraden goedgekeurd plan in om grenscorrecties aan te mogen brengen. d) Het College van Gedeputeerde Staten stelt binnen 3 maanden de nieuwe grenzen vast, indien er overeenstemming is met betref fende gemeentebesturen. Dit besluit wordt ten Hypotheekkantore in de openbare registers overgeschreven. De overschrijving van het besluit levert de gewenste publiciteit en is aanleiding tot de kadastrale toepassing der correcties. Daar de Provinciale Waterstaat het college van Gedep. Staten adviseert over kwesties betreffende eigendom, beheer en onderhoud van wegen, waterlopen, kaden en kunstwerken, zou het kunnen voorkomen, dat het college afwijkt van het voorstel der betreffende gemeenten. Indien het overleg tussen Gemeenten, Kadaster en Provincie evenwel goed is zullen er geen verrassingen komen en kan alles a tempo afgewerkt worden. e) Tegen het besluit van Gedep. Staten is geen beroep mogelijk. Regelingen over dit soort grenskwesties zijn bestuurlijke zaken tus sen gemeenten die mijns inziens niet ter visie gelegd behoeven te worden. Het gaat immers over de zichtbaarmaking van een praktisch ongewijzigde bestuursgrens. Volstaan kan worden met gemeente-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 39