318 Er zijn ook anderen. Zij zoeken meer praktische resultaten. De landmeetkundige heeft al metende de menselijke samenleving de meest verscheidene diensten bewezen. 't Begon ook weer in Egypte. Daarvan weten we dat de landmeter zijn priesterlijk ambt uitoefende met grote kennis en met groot gezag. Als de Nijl zich na de overstromingen binnen haar oevers terugtrok, waren de eigendomsgrenzen verdwenen. En daar, ook toen reeds, de vruchtbaarheid het best bevorderd werd door ieder het zijne te geven, moesten de eigendomsgrenzen opnieuw worden uitgezet. Deze werkzaamheid heette „geodesie". Dit betekent: „Ik verdeel de aarde". Het opnieuw verdelen van de aarde is thans de typische functie van de ruilverkavelaar. Hij maakt dus het meest aanspraak op de mooie naam van „geodeet". De ruilverkaveling. Dit opnieuw verdelen der aarde is uitgegroeid tot een bijzonder complexe bezigheid. Eigenlijk is het een prachtig voorbeeld van de evolutionaire groei van een eenvoudig werk, tot het functioneren van een grote verscheidenheid van functies als één geheel. Als de gespecialiseerde werkers van dit eenheidsbesef niet doordrongen zijn komt er niets goeds tot stand. Zij moeten wetend zijn, daaruit puttend de verantwoordelijkheid voor hun schepping. Zij moeten een team vormen. Ze moeten elkaar begrijpen, zich aan eikaars werk aanpassen, werk dat vaak overlappingen vertoont. Het landmeetkundig werk speelt in alle fasen der ruilverkaveling een belangrijke rol. Behalve dat is de landmeter een vertrouwens man. De tact waarmee met het dierbaarste bezit van de boer, de grond, moet worden gewerkt, was de landmeter van ouds eigen. De techniek van de ruilverkaveling is buitengewoon interessant. Komt U maar eens op een echt college luisteren. U zult dan ook horen over de rol die de fotogrammetrie speelt bij het maken van de kaarten der ruilverkavelingsterreinen. U zult dan ook horen hoe onze studenten in hun zomerpraktika de metingen daartoe uitvoeren. Paspuntsbepaling, door middel van driehoeksmeting, veelhoeks meting, ja, nu ben ik in de techniek van het meten aangeland. Ik moet U nu toch enkele vaktermen laten horen. Richtingmeten met theodoliet, afstandsmetingen met basishaak, dubbelbeeldtachymetrie èn met de elektro-optische èn elektronische afstandsmeters. Dan de coördinatenberekening met computers, en de auto matische kaartering, en oppervlakteberekening. Met de optische afstandsmeting hebben wij ons in het bijzonder beziggehouden. Mijn voorganger Prof. Dieperink ontwierp voor het aflezen van een hoogte tot in tiende millimeters een baakver deling. Deze was ook bijzonder geschikt voor de optische afstands meting met een horizontale baak door middel van dubbelbeeld tachymetrie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 6