Bij wijze van testament zou ik over deze ontwikkeling enkele op merkingen willen maken. De jeugd zal waarschijnlijk met een zelfverzekerde glimlach wel willen aanhoren wat iemand uit een vorige generatie te zeggen heeft. Menig niet zo oudere zal waarschijnlijk zich verbazen over zoveel gebrek aan levenswijsheid bij zo'n oud mens. Ik denk daar dan het mijne over. Er zijn vele redenen nogal onontwarbaar samengevlochten die het geheel van de studentenonrust voortbrengen. Als we eerst dicht bij huis blijven, 't kan met onze Landbouw hogeschool nog wel wat beter. Maar als de Sorbonne zo goed had gefunctioneerd als de L.H. dan was er niets gebeurd. Ik zal dat straks wel moeten tegenspreken. Laat me nu eerst naïef zijn. Nu 't in Parijs stormde hebben we er hier ook wat van ervaren. Maar toch, niet veel bomen zijn gesneuveld, er zijn enkele dode takken afgebroken, maar behalve wat gerommel wordt hier met bosbouwkundig begrip en met gezond verstand aan de verzorging van het bos, dat is de L.H. gewerkt. Op een enkel gevaar bij deze structurering zou ik willen wijzen. Een goed verstaander heeft al kunnen begrijpen wat ik bedoel met de nadruk die ik gelegd heb op de beproefde landmeetkundige methode, het kleine aan te passen aan het grote. Dit is bepaald een democratische methode. Maar dan democratie in de ware betekenis van het woord, n.l. volksregering, zelfregering van het volk als geheel. Het volk dat is die grote verscheidenheid van aan het geheel deelnemende mensen. Tot dat volk behoren ook de aristoi. Ieder heeft naar aard en kwaliteit zijn plaats en een passende verantwoordelijkheid. Wie hier de kleinen, wie de groten zijn, blijkt wel. Studenten kunnen op een bepaald gebied de groten zijn, hoog leraren de kleinen. In deze orde bestaat een gezond functionerend geheel. Gelijkheid is er niet. Gelijke invloed zou het geheel dekwalificeren. De massa zijn steeds de meesten maar kwalitatief niet de meest wetenden. U moet dit goed begrijpen. In de massa zijn prachtmensen, in de elite zijn onmensen geen uitzondering. Maar wil men het niveau van een samenleving hooghouden, dan voege zich ieder op de juiste plaats. Hoe dit te realiseren Niet door algemene verkiezingen. Deze breken de laagste, de meest materialistische hartstochten los. Hoe dan wel Ik weet 't ook niet. Maar het moet kunnen. Wanneer op een of andere wijze een Hogeschoolstructuur zou zijn verkregen die ideaal was, dan nog zou de onrust niet weg zijn. 't Gaat slechts een deel van de studenten om de Hogeschool als zodanig. Een groot deel gelukkig. De werkzame bezwaren zijn dieper gefundeerd dan alleen maar onderwijs, programma's e.d. 321

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 9