Prof. mr. P. DE HAAN, Grondeigendom en Kadaster Een van de meest intrigerende onderwerpen van het recht be treffende onroerend goed is, althans voor schrijver dezes, wel de relatie tussen grondeigendom en kadaster. Wanneer men mag af gaan op de vrij talrijke en omvangrijke bijdragen die over dit onder werp in het W.P.N.R. worden opgenomen, kan men aannemen dat ook in notariële kring het belang ervan wordt ingezien. Op zichzelf is dit reeds een verheugende zaak, gezien het feit dat notariaat en kadaster zo nauw op elkaar betrokken zijn. I. Notariaat en Kadaster Tussen deze twee instellingen bestaat namelijk een zo intensieve wisselwerking, dat aan een nauwe samenwerking ook niet valt te ontkomen. Enerzijds levert immers het notariaat a.h.w. de grond stoffen voor het kadasterbedrijf in de vorm van over- of in te schrijven akten en van successiememories. De voornaamste ge gevens uit deze stukken, voor zover betrekking hebbende op de veranderingen in de zakelijke rechtstoestand, worden al dan niet via de openbare registers verwerkt in de kadastrale registers en kaarten, zodat deze een zo volledig en actueel mogelijke weergave van die rechtstoestand kunnen vormen. Juist de omstandigheid dat het hierbij om notariële stukken gaat, vormt de beste waarborg voor de betrouwbaarheid van het kadaster. Maar dat niet alleen. Men kan namelijk tevens stellen, dat de notariële werkzaamheden voor een belangrijk deel hun uiteindelijke bestemming vinden in de kadastrale eindprodukten, zoals die aan overheid en burgers voor velerlei maatschappelijke doeleinden worden geleverd. In ieder geval vindt de notariële akte zeker geen doel in zichzelf, omdat op haar bewijskracht gezien het betrekkelijk geringe aantal pro cessen over onroerend goed slechts zelden een beroep hoeft te worden gedaan. Des te belangrijker is echter de materiële rechtskracht van de in notariële akten geconstateerde rechtsfeiten, omdat die tot een daadwerkelijke verandering in de zakelijke rechtstoestand leidt, waarvan alle derden derhalve kennis moeten kunnen nemen. Welnu, dat kan zoals men weet alleen via het kadaster. De notariële archieven zijn nu eenmaal niet openbaar en bovendien niet zodanig geordend dat zij zich voor raadpleging op grote schaal door overheid en burgers zouden lenen. Anderzijds is het notariaat niet alleen de belangrijkste grond- stoffenleverancier van het kadaster, maar ook een van de voor naamste afnemers van zijn produkten, waarbij met name aan hon- 14 Hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft Onder dankzegging aan de uitgever A. E. Kluwer te Deventer, over genomen uit „Onroerend goed", publikatie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Broederschap der Notarissen in Nederland.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 16