de notariële en kadastrale diensten gebruik te maken, resp. via de verplichtstelling van notariële akte en kadastrale aanduiding. En dat is maar goed ook, omdat het negatieve stelsel anders wel zou leven, doch dan bij de gratie van rechtsonzekerheid. Laten wij notariaat en kadaster dankbaar zijn dat, blijkens het uiterst gering aantal eigendomsprocessen over onroerend goed, er thans een na genoeg volmaakte rechtszekerheid bestaat. Hoe groot de betrouwbaarheid van het kadaster, speciaal op het stuk van de tenaamstellingen en het bestaan van zakelijke rechten wel is, komt wellicht het beste tot uiting bij de onteigening en de ruilverkaveling, die beide uitgaan van de juistheid der kadastrale rechtstoestand en die meestal relatief maar weinig correcties nood zakelijk maken. Geschillen over bestaan en inhoud van zakelijke rechten doen zich bij deze gelegenheden nauwelijks méér voor dan daarbuiten, terwijl zij toch hele grote gebieden omvatten. De meeste gebreken van het kadaster betreffen de kaarten, die dikwijls verouderd zijn en daarvoor is dan, ook buiten ruilverkaveling en onteigening, hermeting noodzakelijk. Praktisch fungeert ons kadaster nagenoeg volledig als een grondboek, zij het dan ook zonder formele goede-trouw-bescher- ming en bewijskracht, die in buitenlandse positieve stelsels daaraan wordt toegekend. Voor mij persoonlijk was deze waarheid, vooral bij kennisneming van de cijfers, nogal onthullend en ik denk dat dit, gezien de zo geheel anders luidende en nog steeds gedoceerde theorie van het negatieve stelsel, ook bij anderen wel het geval zal zijn. De theorie luidt immers dat een kadaster in een positief stelsel meer zou betekenen dan in een negatief. Dat is echter lang niet altijd het geval. Weliswaar levert het kadaster voor een posi tief grondboek de perceelsgrondslag en maakt het daarvan soms (zoals in Zwitserland) zelfs deel uit, doch hoe paradoxaal het ook klinkt in een negatief stelsel wordt van het kadaster op den duur méér verwacht, nl. een volledige registratie van de rechten, inch de tenaamstelling en omschrijving daarvan, omdat de open bare registers nu eenmaal alleen de rechtsfeiten registreren. Alle gebreken van het negatieve stelsel en dat zijn er theoretisch vele moeten door het kadaster, in samenwerking met het no tariaat, worden goed gemaakt. En vandaar dat het uiteindelijk zó goed kan worden, dat titelonderzoek in de openbare registers goeddeels overbodig wordt. De kadastrale toepassing gaat dan de plaats van dit onderzoek innemen. Naar die toestand zijn wij in Nederland al een eind op weg. 22 Men moet deze eens stellen tegenover de volslagen rechtsonzekerheid die er op de Bovenwindse Eilanden van de Nederlandse Antillen heerst, vooral door het ontbreken van een kadaster en een goed notariaat. Daar functioneert niet alleen het negatieve stelsel doch in feite het gehele burgerlijk recht om trent de grondeigendom maar zeer gebrekkig. Aan openbare registers ont breekt het er niet, doch daar heeft men zonder de twee genoemde instellingen weinig of niets aan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 24