29 is het voorts ook grondslag voor het stemrecht in waterschappen terwijl dezen evenals de gemeenten beschikken over eigen leggers en plans die door het kadaster worden bijgehouden Over de toegankelijkstelling van de openbare registers en de rechtstreekse informatieverstrekking aan het pubhek spraken wij hiervóór onder 2 al uitvoerig. Van algemene bekendheid is de betekenis van het kadaster in grensprocessen en vooral bij minnelijke grens- vaststellingen. Over de kadastrale grondslag van ruilverkavelingen en onteigeningen is in verband met de desbetreffende wetten al gesproken. Die van de ruimtelijke ordening is, behalve in het Besluit op de Ruimtelijke Ordening (zie bijv. expliciet artt. 11 en 12), geregeld in allerlei bijzondere wetten als de Monumentenwet en de Natuurbeschermingswet. Eigenlijk kan men wel zeggen, dat de overheid m.b.t. de grond nauwelijks een stap kan verzetten zonder op de kadastrale wandelstok te steunen 2). Afzonderlijke vermelding krijgen de onder 9 en 10 genoemde doeleinden, welke eigenlijk die naam niet verdienen, omdat zij meer zijdelings door het kadaster worden gediend, maar die toch wel zo belangrijk zijn dat zij ook hier even de aandacht mogen hebben. De rechtsbescherming van het individu kan met behulp van het kadaster vooral worden gediend door persoonlijke kennisgevin gen van voorgenomen overheidsplannen en -maatregelen. De Ruilverkavelingswet, de Monumentenwet en de Natuurbescher mingswet hebben hierin voorzien, de Onteigeningswet en de Wet op de Ruimtelijke Ordening helaas niet3). De vernieuwing van zakelijke rechten op de grond is uiteraard helemaal geen doel op zichzelf, maar toch is zij, gezien de titel- zuiverende werking van markenverdeling, ruilverkaveling, ont eigening en krachtens het Ontwerp Kadasterwet ook ver nieuwing van het kadaster, zo nauw daarmee verbonden, dat ik haar bijzondere betekenis voor de rechtszekerheid opnieuw wil releveren 4). Bovenstaande opsomming moge een ietwat pralende indruk maken, zij was helaas nodig om de dwaasheid van de bewering, dat wij nog altijd een zuiver fiscaal kadaster zouden (moeten) hebben, duidelijk in het licht te stellen. Sinds jaar en dag wordt het, in volkomen overeenstemming met de wetgeving, bijgehouden als een eigendomskadaster, wat het dan ook is. Dit wil intussen niet zeggen, dat niet grote behoefte zou bestaan aan vernieuwing van de wettelijke grondslag van het kadaster in de vorm van een 9 In 1965 werden ongeveer een miljoen percelen bijgewerkt in gemeente en waterschapsleggers. 2) Zie bijv. ook nog het Voorontwerp van Wet Voorkeursrecht Gemeenten, gepubliceerd in de Pacht 27e jrg. (1967), no 3,/4, p. 61-85. 3) Zie over laatstgenoemde wet Witvliet in T.v.K. en L. 1959, p. 170 e.v.; Van Poelje in T.v.K. en L. 1961, p. 81 e.v.; De Haan in T. v. K. en L. 1963, p. 394 en Polak in T.v.K. en L. 1965, p. 252. 4) Zie ook reeds T.v.K. en L. 1965, p. 230 en 231.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 31