Door het vervallen van de militaire uitgave van de kaart op de schaal 1125.000 in 1964, ontstonden problemen over de financiering van deze voor de niet militaire instanties zo belangrijke en on misbare kaart. In de verschillende commissies was de heer Den Hengst steeds degene die het algemeen belang van deze kaart met kracht heeft verdedigd. Hoewel de eindbeslissing over deze wijze van financiering nog niet is gevallen, is het vervallen van deze kaartserie nu geen punt van discussie meer. In 1965 kon de heer Den Hengst met zijn naaste medewer kers vele relaties uit de militaire en civiele wereld ontvangen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de dienst. Een tentoonstelling over deze periode trok veel belangstelling. De uit gave van een gedenkboek kon door het gebrek aan financiële middelen geen doorgang vinden. De nog steeds niet uniforme schrijfwijze van aardrijkskundige namen kreeg een belangrijke impuls door afspraken welke gemaakt zijn met enkele andere rijksdiensten, die nu een zelfde schrijfwijze zullen toepassen. Van vele commissies en werkgroepen was de heer Den Hengst lid. Als nederlands vertegenwoordiger nam hij in 1962 deel aan de V.N. conferentie in Bonn over de Internationale Wereldkaart 1.1.000.000 en in 1966 aan de International Civil Air Organization Conference te Montreal. Het kaartenarchief van de dienst, hetwelk bijzonder mooie kaarten en kaartseries bevat, was in de loop van de jaren door vele verplaatsingen door elkaar geraakt. De ordening werd in 1968 in zijn opdracht ter hand genomen. Bij zijn afscheid kon hij consta teren dat de inventarisering ver gevorderd was en dat daarna met de catalogisering van het omvangrijke materiaal kan worden begonnen. Nog onderzijn leiding werd in 1968 begonnen aan een intern be raad over de inhoud en kartografische vormgeving van de topogra fische kaarten in relatie tot de huidige maatschappelijke behoefte aan topografische en thematische informatie. Een en ander resul teerde in 1969 in een bespreking met de grote gebruikers van de topografische kaart en het daarna instellen van enkele werkgroepen. De resultaten zullen, gezien de duur van het kaarteringsproces, over enkele jaren eerst zichtbaar zijn. Zijn wijze van optreden was beminnelijk en niet formeel, waar door hij een goed contact had met al zijn medewerkers. Van burgelijke en militaire zijde kwamen vele bekenden en relaties hem op zijn afscheidsreceptie op 19 december de hand drukken. Dat zo velen de tocht naar Delft ondernamen moet voor hem een bijzondere voldoening bij zijn afscheid geweest zijn. Ir. A. J. Kers 33

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 35