36 Hermeting IJkbasis Loenermark In de periode van 22 september-28 oktober 1969 hebben twee medewerkers van het Finse Geodetisch Instituut, Prof. Dr. Tauno Honkasalo en Ir. Pentti Gröhn, met de bekende Vaisala-methode de lengte van de ijkbasis in de Loenermark gecontroleerd, die in 1957 door eerstgenoemde en Prof. Kukkamaki was bepaald. Onder gebruikmaking van dezelfde twee kwartsstaven als in 1957 werd als voorlopige uitkomst een verlenging van de basis geconstateerd van ongeveer 0,6 mm op een afstand van 576 meter. Definitieve resultaten zullen nog nader bekend worden gemaakt. Medewerkers van het National Physical Laboratory te Tedding- ton, Dr. Froome en Mr. Bradsell willen deze gecontroleerde lengte gebruiken voor de bepaling van de voortplantingssnelheid van het licht. Met behulp van het nieuwste type Mekometer III en onder gebruikmaking van een pulserende argon-laser als licht bron en een zeer stabiele frequentie, welke wordt uitgezonden door Droitwich (de eigen frequentie van de Mekometer is hiervoor blijkbaar niet stabiel genoeg), zullen in april 1970 deze fysische onderzoekingen in de Loenermark worden verricht. G. J. B. Een nieuw laboratorium voor Geodesie Reeds sinds voorjaar 1963 zijn door de Onderafdeling der Geo desie met het College van Curatoren van de Technische Hogeschool besprekingen gevoerd over een verbouw of nieuwbouw van het Laboratorium voor Geodesie. Een programma van eisen voor het laboratorium gebaseerd op prognoses voor het jaar 1980 werd door de Onderafdeling opgesteld en na enkele wijzigingen door het College van Curatoren en als laatste instantie door de Minister van Onderwijs en Weten schappen goedgekeurd. Hoe dit programma van eisen zal worden gerealiseerd door vet bouw en uitbreiding van het tegenwoordige Geodesiegebouw of door een geheel nieuw laboratorium is tenslotte door Curatoren in laatstgenoemde zin beslist. In de Wippolder, bijna aan de meest zuidelijke grens van het tegenwoordige T.H.-terrein, nog ongeveer een halve kilometer zuidelijker dan de markante kernreactor, zal het nieuwe laborato rium worden gebouwd. De architect heeft reeds een ontwerp gemaakt hetgeen intussen in principe is goedgekeurd en de Onderafdeling hoopt dat binnen enkele maanden de eerste paal zal kunnen worden geslagen. De bouwperiode wordt geschat op een tijd van ongeveer 2 jaar. G. J. B.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 38