7 Vooral dat laatste schijnt een hele toer te zijn en kunst staat hier vermoedelijk dan ook voor toer. Veel wijzer wordt men er echter niet van en vandaar dat men dan maar eens gaat zoeken onder het woord Geodesie. Dit heeft althans met het woord kadaster gemeen, dat niemand precies de herkomst ervan kent. Verder valt op, dat Van Dale hier niet spreekt van een kunst, maar van een „wetenschap die zich bezig houdt met de grootte en de vorm van een gedeelte van het aardoppervlak". En, zo staat er dan nog bij: „wanneer het door rechtstreekse terrein meting geschiedt, spreekt men van landmeetkunde". Een geodeet blijkt vervolgens zowel iemand te zijn die zich met Geodesie bezig houdt als een kortste verbinding tussen twee punten op het aard- vlak 1). U kunt zich na dit alles waarschijnlijk wel voorstellen, hoe moeilijk een jurist het heeft, als hij aan vakgenoten moet vertellen wat hij in Delft nu precies doet. Sommigen zullen misschien denken, dat hij daar alleen maar kortsluitingen veroorzaakt en wie weet, misschien is dit ook wel zo. Gelukkig kan hij dan ook nog verwijzen naar de geodetische praktijk, die heel wat meer aanknopingspunten biedt met de rechts praktijk dan de landmeetkunde dit als wetenschap met de rechts kunde doet. Immers, wat is de kern van de maatschappelijke toe passing der geodesie Men zou kunnen zeggen dat dit toch altijd nog is en vermoedelijk ook wel zal blijven: het bijhouden of aan brengen van veranderingen in de indeling van het aardoppervlak. Vaak zal dit zijn de juridische indeling en voorzover dat het geval is kan men zeggen, dat het begrip „verkaveling" in ruime zin op gevat centraal staat. Want of het nu gaat om ruilverkaveling, ont eigening óf perceelssplitsing door overdracht, steeds worden daarbij nieuwe kavels in de zin van grondeigendoms- en grondgebruikseen heden gevormd en, aldus opgevat, kan men zelfs zeggen, dat het verkavelingsproces een continu proces is, waarvan de geodeet het verloop nauwkeurig volgt en waarin hij ook voortdurend ingrijpt. Nu komen nieuwe grondeigendoms- en grondgebruikseenheden meestal niet zomaar uit de lucht vallen, omdat de overheid zich tegenwoordig ook met ruimtelijke ordening bezighoudt. Ruimtelijke ordening is het overheidsbeleid betreffende de verdeling en het gebruik van de voor mens, dier en plant beschikbare levensruimte, waarvan de grond het voornaamste bestanddeel vormt. En uit déze omschrijving laat zich weer gemakkelijk afleiden, hoezeer de geo deet met ruimtelijke ordening te maken heeft en moet hebben. Maar dan toch in eerste instantie wèl met die zijde van de ruimte lijke ordening, welke men de uitvoering zou kunnen noemen. De geodetisch ingenieur is niet zo zeer een plannenmaker (planoloog) als wel een plannenuitvoerder (verkavelaar) Dat klopt ook precies met de verhouding tussen de begrippen ver kaveling en ruimtelijke ordening. Men zou de verkaveling de privaat- J) Van Dale, p. 641.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 9