vond, en het een van haar grootste taken was, om woeste gebieden en hei te ontginnen. Nu zijn we in een tijdperk gekomen, waarvan we zeggenhadden we nog maar veel van deze heide en die bossen. Want we willen de weg weer gedeeltelijk terug afleggen. Dat laatste is helaas uit ekologisch oogpunt bekeken lang niet altijd meer mo gelijk. We zien de onrust en de onzekerheid in het ekonomische leven, het haalt haast dagelijks de frontpagina's; de fusies en de bedrijfs sluitingen. We horen dagelijks kreten als demokratisering. Een demokratisering op ekonomisch, sociaal, kultureel en elk ander terrein van het leven. Maar we zien daarnaast ook dat er begrippen gehanteerd worden in deze onrust, in deze versnelling, die ons soms pijnlijk aandoen. En ik denk daarbij aan het begrip bezetting wat gehanteerd wordt. Het afgelopen jaar nogal vaak ten aanzien van studenten in diverse universiteitssteden. In de afgelopen periode werd het woord bezetting o.a. gehanteerd in Beverwijk. En dan vraag je je af, hoe deze mensen, die progressie ven, degenen die een andere school willen, die hun school willen bevrij den van een hedendaagse struktuur, hoe die tot het begrip bezetting en bezetter overgaan. Deze begrippen zijn immers zwaar besmet door wat gebeurde in de jaren i940-'45. En ik heb de indruk dat deze mensen vanuit hun visie zich eigenlijk beter bevrijders van de scholen kunnen noemen. Uit de aard der zaak vanuit hun visie. Maar we zien het gelukkig niet alleen op technisch terrein. We zien het ook op levensbeschouwelijk gebied en wat dat betreft leven we in Nederland in een bevoorrecht land. Want juist in Nederland en dan denk ik speciaal aan de katholieke kerk, staat de kerkprovincie in de voorhoede van de beweging en de bewogenheid. En ook hier zoveel onrust en onzekerheid, bij katholieken en niet-katholieken. Dan denk ik niet in eerste instantie aan de op dit moment op de voorgrond tredende problematiek rondom het celibaat, maar minstens in die mate aan de katechismus die door de Nederlandse kerkprovincie gebracht is. Maar we moeten daarbijook wanneer we buitenstaanders zijnbedenken wat een enorme beweging dit onder dat grote nederlandse volksdeel heeft gebracht. En denk eens in wereldverband aan de techniek, en vooral aan de mogelijkheden op medisch terrein die vaak de frontpagina's haalden in de afgelopen jaren. En het bijzonder grote sukses dat de ameri- kanen met hun Apollo-reizen naar de maan behaalden en wat terstond in de huiskamers gebracht kon worden. Deze enorme prestaties zullen een grote invloed hebben op de ver dere ontwikkeling van de techniek en deze techniek drukt een belangrijk stempel op de maatschappij. Maar daarnaast, naast de positieve bijdrage, moeten we niet vergeten dat het dezelfde techniek is die ons langs de rand van de afgrond heeft doen balanceren en regelmatig voor een groot deel van de aarde doet balanceren. Denk daarbij aan de ontwikkeling in versnelde mate van wat genoemd wordt de ABC-wapens. Waarbij 70

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 10