72 basiskader, middenkader of topkader behoort na het afstuderen zal men door moeten blijven studeren, want anders is men na enkele j aren al achter en mist men de aansluiting. Men zou zelfs verder moeten gaan in zijn gedachtengang en stel len dat het noodzakelijk is dat wanneer het toepassingsgebied waarin men gaat werken om een of andere reden wegvalt, men in staat moet zijn of gesteld moet worden om over te kunnen schakelen op een ander toepassingsgebied. Het is de mobiliteit, die hier gebracht is ten aanzien van de direkte vakbeoefening, die wij op moeten brengen met betrekking tot onze algemene houding in de maatschappij en onze deelname daaraan. Een mobiliteit die vitaliteit en grote inzet vraagt. Een inzet die noodzakelijk is om werkelijk inhoud te gaan geven aan onze vakbeoefening. We willen tenslotte ons vak beoefe nen, vandaar die noodzakelijke mobiliteitsbasis om ook onze maat schappelijke verantwoordelijkheid te kunnen blijven dragen. En zo, dames en heren, zag ongeveer naar strekking deze werk groep haar taak. Rede van Prof. dr. H. Hoefnagels Mijnheer de voorzitter, dames en heren Hoezeer arbeidsverdeling een natuurgegevenheid is van het menselijk leven, blijkt als u de vraag stelt wat uw leven zou zijn als ieder voor zich de voorwaarden voor het menselijk leven zou moeten ontwikkelen. U hebt niet lang nodig om te ontdekken dat u niet in staat zou zijn om de voorwaarden voor uw materiële bestaan, voe ding, kleding en woning te garanderen, om maar te zwijgen van de ontwikkeling van het geestelijk leven. Een geïsoleerd individu zou als het eventueel materiëel zou kunnen bestaan, wat een hele vraag is, geen moraal, geen wetenschap, geen levensbeschouwing hebben. Omgekeerd zult u ook geen moeite heb ben vast te stellen dat de ontwikkeling van grotere menselijke mogelijkheden samenhangt met de ontwikkeling van een intensieve arbeidsverdeling in steeds grotere kringen. Het is buiten kijf dat de toename van de produktie van econo mische goederen te danken is aan de ontwikkeling van de techniek, maar u moet hier twee dingen bij bedenken. Ten eerste: de ontwikkeling van de techniek hangt weer ten nauwste samen met intensievere arbeidsverdeling en ten tweede: het economisch rendabel maken van technologische mogelijkheden vraagt een grotere macht, hetgeen niets anders is dan verder gaande arbeidsverdeling binnen het zich uitbreidende maatschap pelijk geheel. De parallel op geestelijk terrein kunt u ook konstateren als u bedenkt dat de geestelijke horizon der mensen eng blijft, zolang de gedachtenwisseling plaats vindt in een klein, eng milieu en dat (Op schrift gesteld door D. Snijders

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 12