73 kommunikatie binnen steeds grotere gehelen de voorwaarde is voor de verbreding van de menselijke geestelijke horizon. Ter verklaring van het verschijnsel arbeidsverdeling wordt veelal verwezen naar de beperktheid van de mens, de eenling kan het niet alleen af, hij moet samenwerking met anderen zoeken. Ik geef er de voorkeur aan de nadruk enigszins anders te leggen om daardoor van begin af aan het gevaar van een individualistische beschouwing te vermijden. Ik zou de arbeidsverdeling in verband willen brengen met het feit dat de volheid van menselijkheid en de volheid van menselijke mogelijkheden niet gezocht moet worden in het menselijk individu, maar in de mensheid. Het menselijk individu is slechts mens in de samenleving met medemensen, en de volheid van menselijkheid en van menselijke mogelijkheden zal slechts gerealiseerd kunnen worden door een gemeenschap die uiteindelijk alle mensen omvat, die als het ware de hele mensheid verenigt tot één groot samenwerkend organisme. Vanuit deze hypothese wordt het een vanzelfsprekendheid dat intensieve arbeidsverdeling in steeds grotere menselijke gehelen de voorwaarde is voor de ontwikkeling van grotere menselijke mogelijkheden. Vanuit deze gedachtengang volgt onmiddellijk een consequentie die wij, bij het bekijken van de problemen die bij de voortgang van de arbeidsverdeling optreden, voortdurend in het oog moeten houden. Specialisatie verliest haar zin als zij niet in dienst staat van de ontwikkeling van grotere menselijke mogelijkheden voor de gehele maatschappij waarin ze uitgeoefend wordt. Als in meer primitieve maatschappijvormen aan bepaalde per sonen de gelegenheid wordt gegeven zich geheel toe te leggen op de kunst, de godsdienst en later de wetenschap, dan is de zin daarvan niet, dat zij hun hobby of liefhebberij kunnen uitleven, maar dat zij de cultuur van de samenleving in stand houden en ontwikkelen tot een gemeenschappelijke cultuur waaraan alle gemeenschapsleden op hun manier deel hebben. De idee van l'art pour l'art, van de wetenschap als een privé- bezigheid is een betrekkelijk late ontwikkeling die samenhangt met het individualistische mensbeeld. Daarom moet ook voor onze maatschappij als fundamentele stelling gelden dat elke specialisatie zich waar moet maken door een bijdrage te leveren voor datgene wat men wel aanduidt met het algemeen welzijn en wat betekent voor de ontwikkeling van grotere menselijke mogelijkheden voor allen. Ook al stel ik hier voorop dat arbeidsverdeling en de daarmee gepaard gaande specialisatie de weg vormt naar ontplooiing van meer menselijke mogelijkheden dan is daar toch helemaal niet mee ontkend, integendeel, dat de zaak problematische kanten heeft. Het is maar al te duidelijk dat met de voortschrijdende arbeidsverdeling gevaren voor de ont plooiing van echte menselijkheid optreden, waardoor datgene wat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 13