74 door de arbeidsverdeling aan de ene kant gewonnen wordt, aan de andere kant verloren dreigt te gaan. Vooreerst dreigt het gevaar dat de mens de gevangene wordt van zijn specialisatie, dat hij praktisch gereduceerd wordt tot een weliswaar intelligente, maar maatschap pelijk blinde schakel in het maatschappelijk apparaat. Het tweede gevaar is daarmee nauw verbonden en ik heb het zojuist eigenlijk al aangegeven, nl. dat de samenleving dreigt te verworden tot een apparaat dat niet meer door de mensen beheerst wordt, maar dat de mensen beheerst. Een samenleving die een apparaat wordt dat door de mensen als functionarissen bediend wordt. Juist omdat beide dingen nauw met elkaar verbonden zijn acht ik mij gerechtigd de problematiek aan te pakken langs één kant, die van de gevaren die de maatschappij als menselijke samen leving bedreigen. De arbeidsverdeling is onproblematisch zolang de samenleving het stabiele organische karakter van de traditionele maatschappij heeft. Daar is het leven nog overzichtelijk en dat kunt u hierin constateren dat het in die traditionele, stabiele, organische maat schappij nog mogelijk is voor de intellectueel om het geheel van de maatschappij te overzien. De problemen ontstaan met de ontwikke ling van de moderne samenleving die hierdoor gekarakteriseerd is dat zij de individuele mensen de vrijheid geeft om zowel op materieel als geestelijk gebied iedere menselijke verrijking na te streven. Zowel op materieel als geestelijk gebied heeft het liberalisme de deur geopend voor een geweldige ontplooiing van menselijke mogelijkheden die zich heel duidelijk aftekenen in onze snelle economische, maar ook wetenschappelijke vooruitgang. Het liberalisme was anderzijds echter door de individualistische mensbeschouwing die eraan ten grondslag lag, de oorzaak dat de mensen op den duur de controle over deze ontwikkeling gingen ver liezen. Men veronderstelde bij deze arbeidsverdeling hetzelfde wat men ook op economisch gebied uitdrukkelijk stelde nl. dat iedereen voor zichzelf eenvoudigweg zijn welzijn kan nastreven en dat daar door vanzélf het algemene welzijn of het welzijn voor allen gereali seerd wordt, een veronderstelling waarvan de feiten bewezen hebben dat ze niet uitkomt. De situatie die nu ontstaan is, doordat de activiteit der mensen zich voltrok zonder enige controle van een op de realisering van gezamenlijke diepere menselijke doeleinden gericht denken, is de volgende. De activiteit die u als ingenieur bijzonder bekend is bestaat hierin dat middelen voor bepaalde omschreven doeleinden gezocht en vervaardigd wordendeze activiteit wordt steeds verder gerationaliseerd terwijl anderzijds aan de vraag van de rationaliteit der doelstellingen waarvoor deze middelen worden gezocht nauwe lijks aandacht wordt besteed. Daardoor krijgen we de merkwaardige paradoxale situatie van deze samenleving dat zij aan de ene kant steeds rationeler wordt tot in alle onderdelen dringt de eis van doelmatigheid en efficiency

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 14