76 dringende noodzaak in een maatschappij met voortschrijdende arbeidsverdeling. Maar de vraag is hoe dit gebeurt, of deze discipli nering een zaak is die de mensen zich zelf opleggen of een zaak wordt die hun van buitenaf door de abstracte eisen van het apparaat wordt opgelegd. Volgens de theorie, hier bedoel ik weer de indivi dualistische liberale theorie die aan onze maatschappij in elk geval oorspronkelijk ten grondslag ligt, is de organisatie van het maat schappelijk leven niets anders dan de resultante van oneindig veel contacten en contracten van mensen die in volkomen vrijheid deze met elkaar afsluiten. De feitelijkheid echter logenstraft deze theorie volgens welke onze organisatie voortkomt uit vrijheid. Ook op dit gebied geldt dat de rationaliteit een proces van verkering heeft ondergaan. Organisatie is inderdaad een rationeel middel om mensen in staat te stellen gezamenlijke doeleinden na te streven, ze verliest echter haar menselijke rationaliteit waar de oorspronkelijke doel stelling, het gezamenlijk nastreven van bepaalde doeleinden uit het oog wordt verloren, waar het doel wordt het wrijvingsloos functioneren van het organisatorische apparaat. Daar is de organisa tie geen middel meer voor de mens om op vrije wijze met zijn mede mens samen te leven, maar wordt de mens een middel, een object van maatschappelijke organisatie. Een derde punt: Dat is eigenlijk meer een opmerking, niet een derde punt dat precies volgt op de twee voorgaande, maar een overgang naar een vierde punt waar ik kom op de rationalisatie van de wetenschap. Bij deze, als ik het zo noemen mag, irrationele rationalisatie zowel van de productie als van de organisatie speelt de wetenschap een heel grote rol. Vooreerst geschiedt de ontwikkeling van het productieapparaat vooral dank zij het vernuft van de wetenschappers die direct of indirect in dienst van dit apparaat staan. Theoretisch is hun wetenschap neutraal. Zij kan evenzeer een bijdrage vormen voor een productie in dienst van werkelijke als van vervalste menselijke behoeften. In de feitelijke omstandigheden weet de wetenschapper vandaag niet of hij met zijn wetenschap al dan niet de mensen een dienst bewijst. Vervolgens de aanpassing van de consumenten aan het productieapparaathet opdringen van goederen en het scheppen van behoeften wordt vooral mogelijk gemaakt, ik moet dat tot mijn schaamte zeggen, door de ontwikke ling van de menswetenschappen. Zij hebben, zo als de Duitse socioloog Chelsky dat zegt „Human- und Sozial-Techniken" ontwikkeld om de mensen aan te passen aan de eisen van het pro ductieapparaat. In zo verre psychologen en sociologen de middelen verschaffen om de mens op deze wijze te manipuleren is er natuurlijk geen sprake van dat zij met hun wetenschap in dienst van de mens staan. Vervolgens: ook de rationalisatie van de organisatie der menselijke samenwerking wordt door de wetenschap mogelijk gemaakt. De wetenschap wijst de weg, om het een beetje sarcas tisch uit te drukken, om de vrijheid als storingsfactor in het or-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 16