77 ganisatorische apparaat uit te schakelen, en op die manier staat deze wetenschap in dienst van de ontmenselijking der menselijke verhoudingen. Typerend in dit verband is dat er een tak van de sociologie, de organisatie-sociologie, bestaat waarin vrijwel uitsluitend de vraag gesteld wordt naar de doelmatigheid van de organisatie, terwijl aan een vraag die mij op dit ogenblik zeer dringend schijnt te zijn, nl. welke organisatorische vormen geven de mogelijkheid tot echte participatie, tot democratie, nauwelijks aandacht wordt besteed. Dan een vierde en laatste punt, waar ik kom tot de wetenschap zelf. Als de wetenschap een instrument voor de rationalisatie in dienst van irrationele maatschappelijke tendenties wordt is de reden daarvan te zoeken in de „doelloosheid" van het huidige wetenschapsbedrijf. Theoretisch heet de wetenschap nog altijd bedreven te worden om zich zeiver wille. Er wordt dan veronder steld dat uit de verspreide activiteiten van alle voor zich zelf werkende wetenschappers vanzelf de kennis ontstaat die menselijk gezien belangrijk is. Denkt u aan de parallel dat als elk individu voor zich zijn eigen materiële welvaart nastreeft, vanzelf de har monie tot stand komt waarbij allen hun welvaart vinden. Aldus wordt een organisatie van het wetenschapsbedrijf ge rechtvaardigd waarin de enige vraag die gesteld wordt ishoe kan op de meest rationele wijze de intellektuele beheersing van elk onderdeel van de realiteit verkregen worden. Hierin past een wetenschapsopvatting die analoog is aan de organisatie van de industriële activiteit, gezien van uit individualistisch perspectief. Laat elke wetenschapper zich uitsluitend bekommeren om de ver groting van het weten op zijn gebied; elke wetenschap heeft zich enkel te bemoeien met zijn gebied, elke specialisatie moet zich enkel bekommeren om de vergroting van haar eigen vakweten. De professionele ethiek waarnaar de resultaten van een weten schappelijke arbeid worden gemeten is een afspiegeling van ons economisch stelsel. Zoals van elke rationele efficiënte industriële arbeid in dienst van de markt wordt verondersteld dat hij zonder meer waardevol is, zo ook van de activiteit van de voor zich zelf werkende wetenschap per. Hij krijgt daarom in zijn vakkring geen waardering voor po gingen het menselijk wetenswaardige naar voren te brengen, maar voor nauwkeuriger technisch perfecte kennis van details. Wat mijn eigen wetenschap betreft, moet u niet denken dat het daar heel anders ligt. Daar is heel sterk een ontwikkeling geweest de laatste 20-25 jaar waarbij de sociologie eigenlijk niet anders wordt dan een techniek voor sociologisch onderzoek. Waar het op aan komt is om met de grootste precisie de geijkte aanvaarde technieken toe te passen en daarmee resultaten te behalen waarbij niet gevraagd wordt wat de maatschappelijke relevantie daarvan is. Daarmee kwam een situatie tot stand die ik wel eens gekarakteri seerd heb met deze woorden, dat de moderne ontwikkelingen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 17