84 dat het hier om een zaak gaat, die U niet aan de sociale weten schappen kunt overlaten om uit te vechten. De zaak van de emancipatoire kennis, waar op het ogenblik de naam van kritische sociologie mee verbonden wordt is beslist nog niet gewonnen en het is helemaal niet zeker of zij een volledig erkende plaats in de wetenschap zal krijgen. Nu, dat is uw zaak. Op welke manier Op de eerste plaatsde wetenschapsbeoefening waar het hier om gaat, de emancipatoire wetenschapsbeoefening is een wetenschapsbeoefening die maatschappelijk te weinig aanzien geniet. Vaak wordt gezegd dat zij niet wetenschappelijk is, waarbij wetenschap op een bepaalde manier wordt verstaan. Bovendien biedt zij nauwelijks carrièremogelijkheden. De sociologen die ge vraagd worden door de maatschappij met de maatschappelijke structuren zoals ze op het ogenblik zijn, zijn sociologen die in dienst moeten staan van de overheid, van het bedrijfsleven. Noch de overheid noch het bedrijfsleven hebben behoefte aan kritische sociologen Voor U, als staatsburger zowel als wetenschapper, is het van belang dat in elk geval aan de universiteit deze vorm van wetenschapsbeoefening plaats vindt. Als staatsburger is het vooral van belang dat het maatschappij-kritische denken een plaats vindt aan een universiteit, want als er ergens een plaats voor moet zijn, dan toch wel aan de universiteit. Als er daar geen kans voor is, dan is deze er nergens. Als de universiteit ontaardt tot een verzameling beroepsopleidingen in dienst van het bestaande maatschappelijk stelsel, dan wordt er nergens meer reëele verantwoorde systema tische kritiek op de maatschappij uitgeoefend. Als wetenschapper moet U eisen dat in uw opleiding ook enige vorm van maatschappe lijk denken wordt meegegeven. Voor U heeft het heel weinig zin om een aantal colleges te krijgen van een socioloog die niets anders doet dan u onderwijzen in het hanteren van enquête-technieken. Dat is een stuk techniek waar het U niet om gaat. Eventuele maatschappijvakken moeten U helpen om tot kritisch denken te komen. Daarvoor is het nodig dat deze vorm van be oefening van maatschappijwetenschappen aan de universiteit een erkende plaats krijgt. De plaats aan de universiteit van kritische maatschappijwetenschap hangt niet alleen af van de maatschappij wetenschappen zelf. Het hangt af van het aanzien dat deze soort van wetenschapsbeoefening in de kring van andere wetenschappen krijgt en van het universiteitsbeleid, dat door alle wetenschaps richtingen samen moet worden gevoerd. Een tweede overweging deze is nog fundamenteler. De kritische sociologie is in gevaar dat zij geïsoleerd raakt van het gewone traditionele wetenschapsbedrijf waarin de kennis van de feiten geregistreerd en gesystematiseerd wordt. Daardoor dreigt de situatie van een kritische sociologie die heel in het algemeen en heel theoretisch kritiek uitoefent, misschien ook enige onhaalbare utopieën ontwikkelt, maar die niet in staat is om reëele maatschappelijke alternatieven te ontwikkelen. En daarnaast van de andere kant de positieve wetenschappen en de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 24