85 technici die alleen maar in praktische directe vragen geïnteresseerd zijn. Reëele, op concrete maatschappijhervorming afgestemde kritiek vraagt samenwerking tussen beide: om enerzijds de kritische socioloog te behoeden al te theoretisch te zijn en te weinig met de reëele mogelijkheden rekening te houden en aan de andere kant om de positieve wetenschappen en de technici in staat te stellen hun aandeel te leveren aan de opdracht die wij samen hebben. Deze samenwerking tussen beiden is alleen maar mogelijk als de kritische menswetenschappen hun best doen om het natuurweten schappelijk kennen te verstaan en omgekeerd de natuurwetenschap pers voldoende maatschappelijk inzicht hebben om over maat schappelijke problemen mee te denken. Hier is van de kant van de kritische sociologen nodig een oriënteren naar de positieve weten schappen toe, van de kant van de natuurwetenschappers en de technici een scholing of een opvoeding tot kritisch maatschappelijk denken om de noodzakelijke dialoog mogelijk te maken. Ik ben mij bewust dat ik in mijn betoog in allerlei opzichten onvolledig ben geweest, dat het theoretisch is geweest. Verder ook dat in heel veel opzichten aan de wijze waarop ik mij uitgedrukt heb nog de nodige precisie ontbreekt. Dit alles echter is, zo meen ik, niets anders dan een symptoom van het te kort schieten van onze universitaire vorming. Datgene wat ik hier heb trachten te behandelen is een probleem dat toch eigenlijk een probleem zou moeten zijn waar elke wetenschap zich op bezint. Als wetenschap een universitair karakter wil dragen dan zal ze zich toch op dit soort problemen moeten bezinnen. Als het nog zin wil hebben de verschillende wetenschappen in één instituut samen te brengen dan is het toch om over dit soort problemen de gedachtenvorming van wetenschappen, de gedachteuitwisseling van wetenschappen mogelijk te maken. Als ik te kort geschoten ben in concretie dan is dat omdat de universitaire sociologie mij in de steek laat als ik dit soort onder werpen behandelen moet. Als dit soort beschouwingen u onwennig voorkomen dan is dat omdat uw universitaire opleiding U verstoken heeft gelaten van een vorming gericht op het meedenken over fundamentele maatschappijproblemen. Bovendien, U noch ik hebben geleerd met elkaar over dit soort problemen op concrete wijze van gedachten te wisselen. Ik dank U. Verslag van Referaat van Kier Schuringa Onderwerpstelling IA zie blz. 63) De spreker wilde aangeven wat voor soort geodeet hij graag in de praktijk zou willen zien en wat de consequenties daarvoor voor het onderwijs zijn, en zei het volgende: Stelling IA kan het volgende inhouden 1. Kennis van sociale wetenschappen, leren hoe met elkaar om te gaan, leren leiding te geven, samenwerking (op schrift gesteld door Bert Messelink)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 25