86 2. Politiek en maatschappelijk engagement 3. Inzicht en gevoel van medeverantwoordelijkheid voor de maat schappelijke consequenties van het werk, dat je verricht. Deze zaken zijn belangrijk om de volgende redenen: 1. De techniek neemt een zeer belangrijke plaats in in de samen leving. De techniek geeft veel goede dingen, kijk maar naar onze welvaart. Toch is ook dit maar beperkt, want de nadruk bij wetenschap en techniek ligt duidelijk op de materiële welvaart. Bovendien is de welvaart erg slecht verdeeld in de wereld. Langzamerhand komen er wel positieve veranderingen, (zaken als milieuvervuiling komen steeds meer in de aandacht) maar het gaat niet snel. De mens heeft de mogelijkheid om met de wetenschap zowel een goede als een slechte wereld te maken (hij maakt wapens, waarbij hij de gevolgen van het gebruik ervan nauwelijks meer kan overzien) De technicus heeft de taak kennis te hebben van deze zaken en hij moet hier zijn verantwoordelijkheid voelen. 2. Onze democratie is in feite gebaseerd op dit politiek en maat schappelijk engagement. Onze democratie loopt zo moeilijk, omdat dit door veel mensen niet meer gerealiseerd wordt. Men voelt zich alleen maar machteloos. Democratie houdt voor hen nauwelijks meer in dan op regelmatige tijden stemmen. Een belangrijke voorwaarde voor een echte democratie is het bijbrengen van verantwoordelijkheidsgevoel en interesse in politieke en maatschappelijke problematiek aan deze mensen. 3. Over de praktijk het volgendemen moet zich constant afvragen, wat de gevolgen zijn van zijn werk. Men moet niet alleen maar denken aan belangenbehartiging van zijn eigen groep, bedrijf of organisatie, maar van zoveel mogelijk mensen, het liefst de hele mensheid, als dat kan. Bedrijfsbelangen komen lang niet altijd overeen met belangen voor de hele mensheid (wapenindustrie, chemische industrie, milieuvervuiling enz.). De bedrijven hebben kritische mensen nodig, die invloed kunnen hebben op het bedrijfsleven. Ook de geodetisch ingenieur moet zich in de praktijk steeds weer afvragen, of hij een positieve of een negatieve bijdrage levert in de maatschappelijke ontwikkeling. Over het onderwijs het volgende Fouten aan de huidige opleiding zijn x. Er wordt geen maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef aangekweekt. Er is geen openlijk politiek engagement. De politiek wordt zorgvuldig vermeden, waaruit blijkt, dat de bestaande orde wordt aangehangen en gesteund. De opleiding betekent slechts een opleiding tot een leidende functie in een bedrijf met verantwoordelijkheid t.o.v. dat be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 26