87 drijf en duidelijk niet een opleiding tot een verantwoordelijke functie in de maatschappij met een brede verantwoordelijkheid voor de hele mensheid. 2. Het kritisch denken wordt niet gestimuleerd. 3. Studenten hebben weinig inbreng in de vorm van het onderwijs 4. Er is geen zichtbare relatie tussen studieinhoud en studiedoel. Oorzaken van deze fouten zijn De wetenschap wordt beschouwd als zijnde waardevrij. Dit betekent, dat de wetenschap gescheiden is van zijn toepassing. De enigen, die bij verkeerde toepassing verantwoordelijk zijn, zijn dan de politici. Vanuit dit standpunt is de leerstof iets, dat volledig op zichzelf staat. Discussie en twijfel zijn niet meer mogelijk. Hoe moet de opleiding wel zijn Het nodig zijn van kritische mensen in de praktijk heeft con sequenties voor de opleiding. De mensen moeten juist tijdens de op leiding voorbereid worden ophunverantwoordelijkheidindepraktijk. Dit heeft veel voordelen: over de meeste problemen moet veel en lang nagedacht, veel gediscussieerd en veel gelezen worden. De opleiding biedt hiervoor de beste mogelijkheden. Maar er moet ook veel veranderen. Er moeten maatschappij vakken in het studieprogramma worden ingevoerd, d.w.z. het moe ten geen nieuwe vakjes zijn, maar ze moeten volledig geïntegreerd worden in de studie. De vakkennis moet zo gekoppeld worden aan de consequenties van die kennis. Dit laatste is zeer essentieel. Ook moeten er discussiegroepen worden gevormd, die meehelpen aan de vorming van een meer kritische mentaliteit en een grotere interesse. Wat het doceren betreft, moet beter worden aangesloten bij de interesse en de kennis van de eerstejaars. Het is nu zo, dat de docent op een zeker (te hoog) niveau begint, waar de student dan maar naar toe moet groeien. Het zou precies andersom moeten gaan. Op deze manier wordt de interesse van de eerstejaars student doodgeslagen. Het streven naar meer zelfwerkzaamheid is zo ook gedoemd te mislukken. Over de bestuursvorm van een afdeling: het onderwijs moet optimaal kunnen functioneren. Studenteninbreng, die hiervoor zeer belangrijk is, moet wezenlijk ingebouwd worden. Het onderwijs heeft een doelstelling nodig; volgens Schuringa moet die ongeveer als volgt zijn: men moet zich steeds afvragen, in hoeverre zijn kennis meewerkt aan de ontwikkeling van een wereld, waarin iedereen een gelijk recht van leven heeft. Hij eindigde met te zeggen, dat hij graag wel eens duidelijk zou willen horen, of er voor een dergelijke opleiding wordt gekozen of niet. Inleiding van Prof. ir. W. Baarda OnderwerpDe noodzaak van een dialoog praktijkopleiding Een maand geleden ontving ik het 3-dehge verslag van het 12e FIG-congres in Londen, sept. 1968. Elk titelblad was voorzien van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 27