8g door het Jordan-handboek in een vak daarmee tevens begrensd. Het was Tienstra die mi] de ogen opende voor de toen plaats vindende dialoog over wezen en betekenis van kans en kansre kening en de reeds eerder gestarte dialoog over de grondslagen van wis- en natuurkunde. Tienstra leerde dit weer van Brouwer en Mannoury toen hij in Amsterdam studeerde. Later wees Van Dantzig mij op de meer filosofische samenhangen. Het was de tijd dat de (3-vakken zich bewust werden van hun mogelijkheden tot beperkte beschrijving van het natuurgebeuren, de gedachte aan steeds meer gecompliceerde modeltheoriën kwam op, met toetsing op waarde in experimenten. Geen wonder dat training in zulk een felle dialoog wis-en natuur kundigen en logici dreven buiten hun eigen gebied. Zeer bekend is dit van Bertrand Russell, minder bekend is dat de grote denker over kansrekening R. von Mises in zijn „Kleines Lehrbuch des Positivismus" x) meer dan 50% van de tekst wijdt aan sociale vak ken, dat de Nobelprijswinnaar en schepper van het „operationeel definiëren" P. W. Bridgman aan het einde van zijn loopbaan schreef „The Way Things Are" 2) en zeker 1/5 tekst wijdt aan Social Implications" (met lezenswaardige opmerkingen over recht) en zijn „In Conclusion" is uiterst leerzaam. Ik kan herinneren aan de Wiener Kreis, met als uitloop het werk van Carnap e.a., waaruit de analytische filosofie (of Conceptual Philosophy) groeide en ten slotte de analyse van talen. Ik denk aan Norbert Wiener met zijn „Cybernetics and Society" 3) en tenslotte aan Ernest Nagel, die in zijn prachtige boek „The Structure of Science" 4) een hon derdtal blz. wijdt aan Social Sciences. En niet is het vreemd dat de voordrachten bij de herdenking van 75 jaar van het beroemde Californian Institute of Technology in 1966 gebundeld zijn onder de titel „Scientific Progress and Human Values".6) Het lijkt wel, of men, juist door een mathematisch-fysisch ge richte training, zich duidelijker bewust wordt van beperkingen van eigen modeltheoriën, dat men er ook duidelijker de subjectieve kant van beseft. Maar, waarbij deze training er voor waakt dat kreten zonder inhoud geslaakt worden. Maar dan wordt de dialoog ook pas waardevol Maar ogen openen en starten van een dialoog is moeilijk. Zelf zag ik de dialoog over kans en kanstheorie zijn felheid ver liezen bij bevredigender grondslagen en daarna en daardoor de enorme explosie van de kansrekening en statistiek, die nu door dringt in de beschrijving van talloze maatschappelijke projecten. x) 1939- Bewerkt als „Positivism. A Study in Human Understanding- Cambridge 1951. 2) Harvard University Press, Cambridge 1959. 3) „The Human Use of Human Beings"Doubleday Anchor Books, New York 1950, 1954. 4) Routledge and Kegan Paul. London 1961. 6) Elsevier, New York 1967.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 29