93 damentele voor mij, dat men als het ware de mens op het irrationele vlak aanpakt, dat men het zó maakt, dat direkte bevrediging wordt verkregen, en daardoor vormen van natuurlijk protest inkapselt. En nu wat het bedrijfsleven betreft, ik ga er niet van uit dat alle boosheid van de ondernemers komt. Maar zij blijven toch ergens gevangen in de structuur die hen dwingt met de concurrentie rekening te houden. Ik koester geen fundamenteel, maar toch wel een methodologisch wantrouwen, want waar gaat het nu het eerste om, is het de produktie of de mens. Ja, natuurlijk, een koe moet je ook goed behandelen, anders krijg je er geen melk uit. We leven niet om te werken, maar we werken om te leven, en de produktiviteit moet ten dienste staan van verder, dieperliggende menselijke doel einden. Berends: Iedere mens moet leven, en op dat moment moet je hem eigenlijk al gaan wantrouwen. Schermerhorn Ik dacht al eerder, maar nu nog veel sterker, aan het feit dat er toch wel hier en daar lichtpunten zijn. Als ik denk aan wat Tinbergen doet, die rationale èh, die doelstel lingen voor de hele mensheid in het oog vat, dat een verdeling van de produktie uit dien hoofde genomen, dat u dan niet hebt een geisoleerde, „in de lucht hangende" groep, maar een groep die steunt op de Verenigde Naties, wat dat dan ook is, en die probeert althans, zonder elders rampen te veroorzaken, om een dergelijk rationeel doorgedachte, op de mens gerichte produktieverdeling tot stand te brengen. Waar heeft Tinbergen zijn Nobelprijs voor gekregen Niet voor zijn econometrie, maar voor de denkwereld die erachter staat. Hoefnagels: (o.a.) ik hoor niet tot degenen, die deze maat schappij fundamenteel willen afbreken om iets nieuws te krijgen de Haan Ik kan voor een heel belangrijk deel Prof. Hoef nagels' maatschappijkritiek wel onderstrepen, ik geloof dat hij er terecht op heeft gewezen dat het liberalisme nog voortwoekert. Maar wat ik toch wel gemist heb, is de corrigerende taak die de overheid heeft, als u dat nou even bekijkt, ik èh ik ben jurist, er was al een rechtswetenschap voordat de sociologie bestond zoals u weet Luid gelach Waardevrijheid heeft t.a.v. het recht nooit kunnen gelden, want het recht bestaat niet anders dan uit waarde-oordelen. In de 19e eeuw had je de overheid als instantie die het „verkeer een beetje regelde", en meer ook niet. Nu heb je een overheid die zich letterlijk met alles bemoeit En die zich ook niet alleen stelt achter de idealen van het be drijfsleven, maar in tegendeel zich daar ook vaak tegenover stelt. Een overheid die corrigeert door een uitgebreid stelsel van wet geving, dat helemaal niet meer liberalistisch is maar eerder socialis tisch. Ik zou toch wel op deze tegengestelde tendens willen wijzen. Er is tegenwoordig ook een uitgebreide diskussie in hoeverre

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 33