94 economische belangen een prioriteit moeten hebben t.o.v. het algemene welzijn Ik ben dus veel optimistischer dan Prof. Hoefnagels. Hoefnagels: Ik kan het in bepaalde opzichten met Prof. de Haan eens zijn, er vindt zeker een ontwikkeling plaats, we leven niet meer in een totale liberalistische maatschappij Elke burger heeft recht op medeïnvloed in het staatsbeleid, op vakvereniging. Wij zitten met het probleem, dat onze demokratie steeds minder een werkelijke demokratie is. (hij schetst enige problemen op het gebied van onze partijpolitiek) Quee: Ik kan het optimisme van Prof. de Haan nog wel enigs zins delen, voorzover we niet verder denken dan de grenzen van Europa, maar ik zou nog een aspekt willen aanstippen, èh we kunnen daar niet ophouden met onze maatschappijkritiek, per slot van rekening die overheid die dan binnen onze grenzen wel enigs zins corrigerend mag werken, is ook aktief lid van een of andere NATO, en die zit via deze weg allerlei schurkenpartijen uit te halen in de wereld. Stilte Ik zou wel eens weten wat Prof. de Haan daar dan nog van vindt. Luid gelach de Haan: Inderdaad ik ben van mening dat de NATO niet zo'n goed voorbeeld is, dat kun je nauwelijks van invloed noemen op de hele maatschappelijke beweging in de wereld. Ik ben het hele maal eens met de heer Quee dat de grotere problemen buiten onze grenzen liggen. Maar of dat nou NATO-problemen zijn dat vind ik wat simplistisch gedacht. Quee: Ik wil het ook wel iets anders etiketteren, laat ik dan zeggen het totale militair-industriële potentieel van de Westerse samenleving. Gelach Hoefnagels: Specialisatie, in de internationale verhoudingen zijn we nog niet eens aan andere verhoudingen toe, en u mag deze materie niet zonder meer toepassen op de internationale verhou dingen. U trekt de verhoudingen scheef, u moet ook de militaire mobilisatie van het Oosten noemen. Quee: Maar dan moet ik toch een Vietnamoorlog en koloniale oorlogen in Angola en Mozambique nog van de kant van het Oosten zien komen. Hoefnagels Ik dacht dat u enige voorbeelden had aan Honga rije en Tsjechoslowakije. de Haan En ik dacht dat in Biafra ook Russische wapens werden gebruikt door Nigeria, maar laten we daar verder niet over vechten. Gelach en applaus van Wely: Dames en Heren, ik wil deze diskussie onderbreken. Na de koffietafel gaan we verder om kwart over twee.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 34