99 of 80% van sommige colleges kunnen schrappen, als we er maar meer fundamentele dingen voor in de plaats krijgen. van Berk: Er is al over stelling IB gesproken, en die zal waar schijnlijk in zijn totaliteit onderschreven moeten worden. van Wely: Onderschreven worden zegt u IB van Berk: Ja Ik vind die probleemstelling niet zuiver, de punten IBi, 2 en 4 lijken me zeer reëel, maar om daar 3 aan te koppelen lijkt me wat overtrokken en te doelgericht. Ik dacht dat het buiten kijf was dat er een zo goed mogelijke vakman moet worden afgeleverd, die ook kennis heeft van het onder IB2 gestelde, maar daarnaast ook zoveel kritische inslag moet hebben dat hij die zaken tracht te incorporeren in het werk. Schuringa: Maar stelling IBi zegt dat in de eerste plaats de vaktechnische kennis belangrijk is. Bent u het daar mee eens van Berk: Ja. Anders moet men maar sociologie gaan studeren Schuringa: Maar dat is het nu juist. Die scheiding Enerzijds een vaktechnisch iemand en anderzijds een socioloog, die geen begrip hebben van het gebied van de ander. Voor de opleiding geldt dat die zaken geïntegreerd moeten worden. van Berk: Ja, daar is uiteraard verschil van mening over. Het meest economische is om die sociologische vakken Quee: Het gaat niet om vakken, het gaat niet om kennis van sociologie, het gaat meer om een mentaliteitskwestie. van Berk: Een mentaliteitskwestie kunt u niet aanleren Die heeft u of die heeft u niet. Licht rumoer Quee: Daar ligt juist de sleutel van het probleem dat Prof. Baarda straks stelde, dat het zo moeilijk is om de mensen hiervoor open te krijgen. Ik vind dat de mensen gewoon een onautoritaire werksituatie voorgeleefd moet worden. Dat zou al moeten beginnen in de kleuterschool, in het gezin, op de middelbare school en in de universiteit, en ook in de bedrijven, zodat een bepaalde mentaliteit aangekweekt wordt. Dat is geen kwestie van een vakje lopen, een vak sociologie zus of zo. Schuringa: Het onderwijs houdt een enorm brok vorming in, ook van de mentaliteit en van het geweten. Als je stelselmatig in het onderwijs bepaalde zaken vermijdt, heb je inderdaad wel een kans dat iemand door invloeden uit de maatschappij in die zaken wordt geinteresseerd, maar dat is dan normaal gesproken een uitzondering, en het is alleen maar moeilijk, want als je daar tijd aan besteedt, dan ga je tegen het huidige systeem in. Dan besteed je eigenlijk tijd aan zaken die „niet belangrijk" zijn. van Berk: Ik geloof dus wel dat het afwegen van die twee zaken moet gebeuren, maar ik blijf erbij dat primair vakkennis nood zakelijk is. Eveline Beneder-Blitz Ja maar vanuit welke achtergrond Quee: Ja, maar is het een kwestie van afwegen, kan het niet allebei Juist daar het ene een kwestie is van vakkennis, beheersing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 39