Laten we eerst Prof. Schermerhorn het woord geven. Schermerhorn: Ik behoor tot de nog oudere generatie als te Kronnie, ik was hier in Delft juist in de tijd die hij noemt, toen was ik voorzitter van Eenheid door Democratie. Ik ben het har telijk met hem eens, het gaat er niet om dat je nog een vak doceert. Als ze bij het onderwijs maatschappijleer gaan invoeren, dan krijg je dat direct een leraar opstaat die er een mooi boekje voor schrijft, die daar de nodige centen aan verdient, en die dat meteen in de examenstof opneemt. Daar wordt de jonge generatie niet wijzer mee. Wanneer de jonge generatie het zelf niet opbrengt, om de problemen van de dag inderdaad te bestuderen en zich daar de moeite voor geeft, in plaats van ja, weet ik veel, aan de TV te hangen of in de kroeg, dan helpt het allemaal niks; dan kan ook collega Hoefnagels niet helpen. Ik zou nog een ding willen zeggen ik vind die stelling IB hè, ik heb heel wat jaren behoord tot die beruchte categorie van politici. Is dat hier eigenlijk bedoeld door de werkgroep als een soort afschuifsysteem Is er bedoeld om te zeggen: kijk, die ver antwoordelijkheid, daar hebben wij als arme vaktechnici eigenlijk niet veel mee te maken (Prof. Schermerhorn gaat nu verder in op de besluitvorming in een „zogenaamd democratisch bestel als het onze". Hij vindt dat technici wel degelijk zelf verantwoordelijkheid dragen) Maar tegen de jongere generatie zeg ik: langs de weg die Te Kronnie aangaf, die tot uw geestelijke vorming bijdraagt, langs die weg heb je toch verantwoordelijkheid. Meer dan u denkt. Dat was 't. Van Wely We zullen een kwartier pauzeren. Theepauze Van Wely: Dames en heren, we hebben tot nu toe eigenlijk alleen over de eerste 2 pagina's van dit geschrift gepraat, waarbij ik er de nadruk op wil leggen, dat dit helemaal geen handleiding is voor de gespreksvorming hier. U bent helemaal vrij om allerlei dingen te berde te brengen. Wat wij tot nu toe eigenlijk gemist hebben, is de stem van „de praktijk". Het verwondert mij eigenlijk dat er niet meer mensen zijn die hierover iets van hun ervaringen of ideeën willen spuien. Als we alleen maar mensen van het onderwijs aan het woord hebben, dan schieten we het doel van deze dag voorbij. Stilte de Graaf: U zegt dat ons de vrijheid wordt gegeven om proble men aan te snijden, en ik wou daarom nog even ingaan op hetgeen de heer Schermerhorn daarnet gezegd heeftde zelfwerkzaamheid van de student, bij het verkrijgen van kritisch inzicht in de maat- 101

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1970 | | pagina 41